گیلان فورکا


گیلان فورکا- آسیا

«عارف علوی» رئیس جمهور پاکستان برای گسترش روابط دوجانبه و رایزنی درباره موضوعات مختلف راهی عربستان شد.

علوی ابتدا به شهر مدینه رفت و مورد استقبال سعود بن خالد بن فیصل معاون فرماندار این شهر قرار گرفت.

اعضای کنسولگری پاکستان در مدینه نیز هنگام ورود رئیس جمهور این کشور حضور داشتند و عارف علوی را همراهی کردند.

رئیس جمهور پاکستان ابتدا به زیارت مرقد پیامبر خواهد رفت و سپس بعد از ادای اعمال عمره با مقامات عربستانی وارد مذاکره خواهد شد.

علوی در ابتدای سال جاری میلادی در نخستین سفر خارجی خود به ترکیه رفت.

وی در این سفر ۳ روزه با رجب طیب اردوغان همتای ترکیه‌ای خود دیدار و بر گسترش روابط دو جانبه تأکید کرد.

قبل از این «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان با هدف دریافت کمک مالی سفرهای پی در پی به عربستان داشت.

سرانجام کمک مالی عربستان به مبلغ یک میلیارد دلار به بانک مرکزی پاکستان واریز شد.

درباره : استانی


رئیس جمهور توسعه حمل و نقل ریلی را به لحاظ ایجاد امنیت و آرامش برای مردم و بهره گیری از مزیتهای ترانزیتی آن، از اولویت فعالیت ها در وزارت راه و شهرسازی برشمرد و با اشاره به برنامه های گسترده دولت در گسترش خطوط ریلی کشور، تاکید کرد: حدود ۲۰ درصد خطوط راه آهن کشور در این دولت احداث شده است.


حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در دیدار با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه گزارش‌های این وزارتخانه امیدوارکننده بود، اظهار کرد: از اواسط دولت یازدهم به این نتیجه‌ رسیدیم که برخی از وزارتخانه‌ها از جمله وزارت راه و شهرسازی و صنعت و معدن و تجارت باید به دو وزارتخانه تبدیل شوند که لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی دادیم. ما به دنبال جداسازی مسکن و شهرسازی از راه و حمل و نقل و بازرگانی از صنعت و معدن بودیم.


در شرایط تحریم به یک وزارتخانه بازرگانی نیازمندیم


روحانی ادامه‌ داد: الان هم این کار را ضروری می دانم، اما به هر دلیلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی همراهی نکردند. به نفع کشور بود که در شرایط تحریم این وزارتخانه ها تفکیک شوند. ما در شرایط تحریم به یک وزارتخانه بازرگانی نیازمند هستیم، اما صنعت و معدن و تجارت هم در این  وزارتخانه وجود دارد و کار پیش نمی‌رود.


وی با اشاره به این که مسکن و شهرسازی و حمل و نقل مقوله مهمی هستند، خاطرنشان کرد: حمل و نقل در شرایط تحریم قرار گرفته است و ما در این زمینه به یک کار ویژه‌ نیازمندیم. بار سنگینی بر دوش وزرای راه و شهرسازی و صنعت و معدن و تجارت قرار دارد، البته هر دو وزیر تازه نفس هستند.


روحانی ادامه‌ داد: در بحث حمل و نقل باید اعتراف کنم در پنج سال گذشته کارهای بسیار بزرگی انجام شده است، راه‌ آهن یکی از هدف‌های دولت یازدهم و همچنین دولت دوازدهم است. راه‌ آهن یک مسیر مطمئن، ارزان، راحت و امن هم برای مسافران و هم برای بار است؛ بنابراین باید راه‌آهن را توسعه دهیم. در پنج سال اخیر حدود دو هزار کیلومتر راه‌ آهن یعنی ۲۰ درصد کل راه‌ آهن کشور ایجاد شده است. راه‌ آهن همچنین اولویت دولت است مخصوصا در مسیرهای ترانزیتی. مسیر سرخس ــ چابهار و قزوین ــ رشت ــ آستارا برای ما اهمیت زیادی دارد که باید هر چه‌ بیشتر این مسیرها افتتاح شود. همچنین برقی کردن راه‌ آهن یا پر سرعت کردن آن را دنبال می‌کنیم. امیدواریم که در همین دولت راه‌ آهن اینچه برون ــ گرمسار افتتاح شده و سریع السیر کردن مسیر قم ــ اصفهان و تهران ــ مشهد انجام شود، البته اعتبارات این پروژه‌ ها آماده است، اما مشکلات حقوقی وجود دارد.


چه اشکالی دارد سوخت را دو نرخی کنیم


رییس جمهور با اشاره به اینکه  برای امن کردن جاده ها باید وزارت راه با وزارت ارتباطات همکاری کنند، گفت‌: باید در جاده‌ها تشخیص دهیم چه راننده ای منظم و امن رانندگی کرده است و چه رانندگانی قانون را رعایت نمی‌کنند. ما می‌توانیم به رانندگان منظم تشویقی هم بدهیم حتی به لحاظ سوخت امتیاز به او بدهیم. چه اشکالی دارد سوخت را دو نرخی کنیم برای کسانی که با احتیاط رانندگی می‌کنند. معمولا در سایر کشورها بنزین چند نرخی است و در روزهای تعطیل و یا روزهای شلوغ قیمت بنزین متفاوت است، اما ما به قیمت ثابت بنزین عادت کرده‌ایم. من معتقد هستم که از طریق سیستم هوشمند جاده های خود را امن کنیم.


وی همچنین خاطرنشان کرد: در زمینه جاده و راه‌ آهن به نوسازی نیاز داریم، زیرا نوسازی موجب رفاه مردم، حفظ محیط زیست و امنیت جاده ها می‌شود. اتصال راه‌ آهن خرمشهر به بصره نیز برای ما مهم است و این کار شدنی است که تا پایان سال ۹۸ انجام شود.


به گفته رییس جمهور در زمینه توسعه بنادر هم کارهای خوبی انجام شده است و یک تحرک بسیار خوب و ارزشمندی به دست آمده است. ظرفیت بندر چابهار از دو و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن رسیده است.


بر اساس این گزارش، روحانی در ادامه‌ با تاکید بر اینکه مسیر اتصالات ما با کشورهای همجوار به خصوص برای شرایط تحریم خیلی مهم است، گفت‌: بنادرمان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، به ویژه‌ چابهار که ما را با آفریقا، آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه و اروپا متصل می‌کند و این بندر می‌تواند بخشی بزرگی از بار و حمل و نقل را انجام دهد.


وی افزود: در بخش هوایی طی پنج سال گذشته کارهای خوبی صورت گرفت، سرمایه‌گذاری از لحاظ فرودگاهی انجام شد که بیشتر شاید مربوط به بخش‌های سیاسی و اجتماعی بوده و اقتصادی نبوده است. اگر فرودگاه های کشور را ببینیم ۸۰ درصد از پروازهای ما از ۱۰ فرودگاه انجام می‌گیرد، سایر فرودگاه‌ها هم فقط ساخته شده‌اند و شاید در هفته‌ یک یا دو پرواز داشته باشند، این کار معنی ندارد.


رییس جمهور تصریح کرد: در واقع برخی از فرودگاه های ما جنبه سیاسی و اجتماعی داشته و خیلی بعد اقتصادی در نظر گرفته نشده است و ما نیازمند هستیم که فرودگاه‌های مجهزی داشته باشیم.


رییس قوه مجریه همچنین با تاکید بر این که توسعه فرودگاه‌ها، حمل و نقل منطقه‌ای و جهانی داشته باشند، گفت‌: زمانی یک فردی گفت‌ فرودگاه امام خمینی (ره) را طی دو سال ساخته و راه‌اندازی می‌کند آن هم با سرمایه‌های خودش می خواست از این فرودگاه به مدت ۱۰ ــ ۱۵ سال استفاده کند. یک وزیری در آن زمان گفت‌ اجازه نمی‌دهیم، سوال کردیم چرا، گفت‌ سالن های ترانزیتی که قرار است ایجاد شود باید تعهد کنند مسافر خارجی که از هواپیما پیاده می‌شود حتما روسری بر سر داشته باشند، هر چه که گفته شد این موضوع را حل می‌کنیم، زیر بار نرفت و گفت که این چیزی نیست، ما خودمان فرودگاه امام خمینی (ره) را درست می‌کنیم.


سرمایه‌گذار خارجی بیاید اشکال دارد، اما مربی فوتبال بیاید مشکلی ندارد


وی افزود: در آن زمان مشکلاتی داشتیم و هنوز هم مشکلاتی داریم، سرمایه‌گذار خارجی بیاید اشکال دارد، اما مربی فوتبال بیاید مشکلی ندارد؟ اگر یک مربی خارجی فوتبال تیم‌ ‌ملی ما را اداره کرده است و ارتقا می‌دهد چطور است که یک دانشمند و سرمایه‌گذار خارجی وارد کشور شود، حرام است؟


روحانی ادامه‌ داد: شاید ۲۰ سال پیش این فرودگاه امام خمینی (ره) را ساخته بودند، اما ما هنوز در خم یک کوچه هستیم. این اشکال کار ما است. فرصت‌ها را می سوزانیم و هدر می‌دهیم.


رییس جمهور در ادامه‌ اظهار کرد: اکنون می‌خواهیم با بانک های خارجی کار کنیم. بدون کار کردن با بانک های خارجی اقتصاد ما حل می‌شود، اما با ۲۰ درصد گران‌تر؛ یعنی شما جنس را وارد می کنید از این صرافی به آن صرافی، نهایتا ۲۰ درصد گران‌تر به دست مصرف کننده می‌رسد. اگر می‌گویید FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی آید بگوید اگر باشد ۲۰ درصد ارزان‌تر کارها انجام می‌شود و اگر نباشد ۲۰ درصد گران‌تر . آن کسی که شعار می‌دهد بیاید هزینه‌اش را پرداخت کند. نمی‌شود که یک نفر در کشور شعار دهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند.


وی گفت‌: می‌گویند برجام باشد یا نباشد. ترجمه کنید یعنی چه؟ برجام باشد یعنی چه؟ برجام نباشد یعنی چه؟ بگویید بودن چقدر سود دارد و نبودن آن چقدر ضرر؟ از مردم سوال کنید. از مردم سوال کنید که شما می خواهید زندگی کنید آیا آن را ارزان می خواهید یا گران؛ مگر می‌شود در دنیای امروز با بانک های خارجی کار نکنیم؟


یک نفر از یک گوشه‌ای که نمی دانیم کجاست مردم را نسبت به امضای FATF تحریک می کند


روحانی اظهار کرد: یک نفر از یک گوشه‌ای که نمی دانیم کجاست مردم را تحریک می‌کند که اگر FATF امضا شود و یا با گروه اقدام مالی کار کنیم، اسلام از دست می‌رود. ای کاش اسلام را می‌فهمید، بعد می‌گفت اسلام از دست می‌رود.


رییس جمهور خاطرنشان کرد: حکومت و اداره کشور برای مردم است. هزینه‌ها را به مردم بگویید. اگر این کار را نکنیم مردم چقدر از جیب باید دهند؟


وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صنعت ساختمان و ساختمان سازی در کشور، گفت‌: این همه در کشور مهندس و متخصص داریم بعد یک شرکت ناظر از خارج بیاوریم که نظارت کند. ساختمان هایی که امروز در ایران ساخته می‌شود در چارچوب نیست و چند سال عقب است. خود شما بگویید، مهندسان ما بگویند، آیا نظارت ما دقیق است؟


رییس دستگاه اجرایی کشور همچنین تصریح کرد: چگونه است ساختمانی را در سرپل ذهاب می سازیم سه سال بعد با زلزله فرو می ریزد؟ چگونه است که یک بیمارستانی را در اسلام آباد می سازیم، افتتاح نکرده با زلزله خراب می‌شود؟ رژیم گذشته هم همین طور بود. همین فرودگاه مهر آباد سقف آن پایین آمد.


روحانی ادامه‌ داد: چرا مشکل داریم؟ چرا در زلزله تا این اندازه تلفات می‌دهیم؟ چرا در کرمانشاه و سر پل ذهاب خانه ساخته می‌شود، اما در زلزله ای که اخیرا آمد اثر نداشته است، اما در دنیا ساختمانی را می سازند که ۳۰۰ سال عمر می‌کند. در ایران قدیم نیز ساختمان‌هایی درست می‌شد که هزار سال عمر می‌کرد. مساجدی داریم که قدمت آنها به ۷۰۰ ــ ۸۰۰ سال می رسد. طاق کسرا را داریم که برای بیش از ۱۴۰۰ سال پیش است. همه اینها کار ایرانیان است. اصفهانی را در کشور داریم  که برای ۵۰۰ سال پیش است. چگونه است که این ساختمان ها با این زیبایی می درخشند، شما اگر می خواهید چشمتان بدرخشد به کجا می روید. میدان نقش جهان مثل گل می ماند. چرا از ساختمان‌هایی که برای هزار سال و ۵۰۰ سال پیش است وقتی نگاه می‌کنیم لذت می بریم، اما اکنون ساختمان‌هایی درست می‌کنیم که بعد از ۱۵ سال به آن کلنگی می گویم.


وی افزود: در اروپا خانه‌های مسکونی وجود دارد که همه برای ۲۰۰ یا ۳۰۰ سال پیش است. باید ببینیم شهرسازی ما در کجا مشکل دارد، چرا یک ساختمان سندی ندارد که تمام مشخصات ساختمان از سیم کشی تا … در آن مشخص باشد، اما در اروپا هر خانه ای سندی دارد که مسیرها در همه آن مشخص است؛ چرا ما سند نداریم و ساختمان‌های ما فاقد سند هستند.
روحانی با بیان اینکه با نوسازی ۲ هزار و ۷۰۰ محله فرسوده امنیت مردم، سرمایه و رفاه آنان بهتر تامین می‌شود، بیان کرد:‌ محله‌ها را باید امن و زندگی مردم را ساده کنیم. چقدر در این محلات فرسوده انرژی هدر می‌رود؟ سوال این است که ما می‌خواهیم مسکن درست کنیم یا منزل. درست کردن منزل راحت است، اما ما می‌خواهیم مسکن یعنی محل سکونت و آرامش داشته باشیم. ساختمان‌ها اکنون به گونه‌ای ساخته شده که زن و شوهر وقتی با هم صحبت می‌کنند آن طرف دیوار صحبت آنها را می‌شوند. این چه نوع آپارتمان سازی است؟ وقتی دولت خودش ساختمان بسازد و خودش هم نظارت کند همین می‌شود، تولیدکننده و ناظر باید متفاوت باشند.


 تولید مسکن باید به بخش خصوصی واگذار شود


رئیس جمهور ادامه داد: تولید مسکن باید به بخش خصوصی واگذار شود، اما نظارت دقیقی بر آن انجام شود. ما بساز و بفروش نمی‌خواهیم بلکه توسعه گر می‌خواهیم که به زندگی مردم امنیت دهد. باید مسکن خوب و ارزان درست کنیم. در دولت قبل از جیب مردم مسکن ساخته شد. ۴۵ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی گرفته شد و به بخش مسکن آمد و در نتیجه حدود ۳۰ درصد تورم ایجاد کرد. کاری ندارد من فردا صبح به بانک مرکزی بگویم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهد تا ۴ هزار خانه درست شود، اما این موجب تورم می‌شود. یک عامل اصلی تورم نقدینگی است و پایه پولی یک نقدینگی خطرناک است. خدمتی که ما کرده‌ایم این است که از پایه پولی برداشت نکرده‌ایم، البته بانک‌های متخلف از پایه پولی برداشت می‌کنند. ما باید مسکن را از منبع درست ایجاد کنیم. نه از هر کجا پول برداریم.


وی با اشاره به این که برای ساخت مسکن ارزان باید زمین مجانی در اختیار مردم قرار گرفته و خدماتی مثل آب و برق و فاضلاب را دولت بر عهده بگیرد، بانک‌ها هم کمک کند. ویزر راه و شهرسازی می‌گوید تا پایان سال ۹۹، ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود، اگر همین تعداد واحد به دقت ساخته شود، توسعه گرها مشغول شوند و ما نظارت کنیم مردم صاحب خانه بهتری می‌شوند و مصرف انرژی هم کم می‌شود و صرفه جویی‌هایی می‌شود که زندگی مردم را سهل می‌کند. در ۵ سال گذشته در بخش مسکن کارهایی شده ولی باید شتاب بیشتری داشته باشد من از وزارت راه و شهرسازی می‌خواهم عقب ماندگی در این زمینه را جبران کند. اگر ما در این زمینه فعال شویم قیمت مسکن هم متعادل می‌شود.


به گفته‌ی وی باید میان سازمان نوسازی و بنیاد مسکن تقسیم بندی شده و یک رقابت خوب و سالم برای ساخت بیمارستان شکل بگیرد؛ زیرا سرعت عمل در این زمینه اهمیت دارد.


رئیس جمهور همچنین با اشاره به این که اشکالی ندارد در هر استان چند شهر جدید ساخته شود خاطرنشان کرد: البته شهرسازی باید با قاعده باشد نه این که هر کسی بدون رعایت اصول ساخت مسکن و شهرسازی اقدام کند. تامین آب در ساخت شهرها و شهرک‌ها ضروری‌ترین مساله است همچنین بحث معماری نیز مساله‌ مهمی در ساخت مسکن است که باید به درستی رعایت شود.


رئیس جمهور با اشاره به این که در سال ۹۸ به دلیل تحریم‌ها در زمینه اشتغال و رونق اقتصادی مشکل داریم، گفت: بخش مسکن و راه یکی از حوزه‌هایی است که باید اشتغال را به راه بیاندازد بنابراین این بخش باید فعال شود. رعایت استاندارد هم در ساخت مسکن حتما باید مورد توجه باشد. وزیر نیرو در جلسه هیات دولت گله می‌کرد که خنک‌کننده‌های غیر استاندارد وارد کشور شده است که در تابستان مصرف انرژی را افزایش می‌دهد. در تامین مصالح ساختمان باید استاندارد رعایت شده و همچنین کارگر با مهارت به کار گرفته شود. نظارت قوی باید در ساخت مسکن دنبال شود.


روحانی ادامه داد: دولت هنوز ۴۵ هزار میلیارد تومان پول بانک مرکزی را از بانک مسکن نگرفته است، البته بانک مسکن با وام های خود به بخش مسکن کمک می‌کند. ما هم پول را نگرفته‌ایم و در واقع استمهال کرده و  به بانک مسکن مهلت داده‌ایم. اگر پول را بر می‌گرداندیم  راحت‌تر می‌توانستیم تورم را مهار کنیم، اما دولت مشکلات را تحمل کرد تا به بخش مسکن تحرک بدهد.


وی در پایان گفت: مسکن مهر هم باید به صورت دقیق تکمیل شود ممنونم که بیش از دو میلیون واحد مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل شد، البته شیوه کار دقیق نبود ولی ما ناچار بودیم کاری که شروع شده را تکمیل کنیم به هر حال مردم نباید در این زمینه ضرر می‌کردند.


 

درباره : استانی

اگرچه حالا در ­­عصر اینترنت دیگر همه ی ما می توانیم اطلاعات زیادی درباره ی دنیا کسب کنیم، اما هنوز هم حقایقی عجیب وجود دارند که به سختی می توان آن ها را باور کرد. مثلا چه کسی فکرش را می کند که قارچ ها بیشتر حیوان باشند تا گیاه!

در اینجا به حقایق جالبی می پردازیم که احتمالا تا به حال چیزی درباره ی آن ها نشنیده اید.

۱- اگر از یک طرف زمین سقوط کنید، حدود ۳۸ دقیقه طول می کشد تا به سمت دیگر آن برسید

طبق محاسبات فیزیکدانان دانشگاه مک گیل شهر مونترال در کانادا، اگر شخصی به درون حفره ای در زمین سقوط کند تنها ۳۸ دقیقه و ۱۱ ثانیه طول می کشد تا به طرف دیگر زمین برسد و سرعت شخص در این حالت به بیش از ۸ کیلومتر در ثانیه می رسد.

۲- در یک مکان ناآشنا، ترجیح می دهید به جای سمت چپ، به طرف راست بروید

یک پروفسور حوزه ی روانشناسی به نام استفن بیگود معتقد است در مکانی که هیچ علامت راهنمایی وجود نداشته باشد، افراد راست دست که ۹۰ درصد جمعیت بزرگسال دنیا را تشکیل می دهند، ترجیح می دهند به سمت راست بروند. بازاریاب ها از این قاعده برای چیدن محصولات در قفسه ی فروشگاه ها استفاده می کنند، به طوری که با پیش بینی مسیر حرکت خریدارها، اجناس را از چپ به راست، از ارزان ترین تا گران ترین می چینند.

۳- شانزده سال پیش از اختراع دوچرخه، قطار اختراع شده بود

اولین قطار در سال ۱۸۰۱ توسطی یک مهندس انگلیسی به نام ریچارد ترویتیک اخراع شد، در حالی که  اولین دوچرخه در سال ۱۸۱۷ توسط یک پروفسور آلمانی به نام باورن کارل وون دریس اختراع شد.

۴- موش های صحرایی را اگر قلقلک بدهید می خندند

دانشمندان پی بردند موش های صحرایی تنها حیوانات پستانداری هستند که مثل انسان ها در زمان قلقلک دادن شان می خندند. با این حال، موش های صحرایی تنها در صورتی می خندند که روحیه ی خوبی داشته باشند. اگر آن ها احساس ناراحتی یا ترس کنند، واکنش قابل توجهی به قلقلک دادن شان ندارند.

۵- موهای خرس های قطبی در واقع سفید نیست

در حقیقت، موهای خرس های قطبی فاقد رنگدانه بوده و نیمه شفاف است. پوست این حیوانات به رنگ سیاه است و این مسأله به آن ها کمک می کند گرمای بدن خود را حفظ کنند چون رنگ سیاه، نور خورشید را بهتر جذب می کند و بعد از شنا کردن خرس ها در آب، فرآیند خشک شدن موهای آن ها را سرعت می بخشد.

۶- بیشتر چربی ها از طریق بازدم از بدن خارج می شود

فیزیکدان استرالیایی ای به نام روبن میرمن با انجام آزمایشاتی پی برد چربی های بدن انسان از طریق بازدم از بدنش خارج می شود. او ثابت کرد که حدود ۱۰ کیلوگرم از چربی بدن تبدیل به ۸/۴ کیلوگرم کربن دی اکسید می شود و ما نزدیک به ۱/۵ کیلوگرم از چربی ها را به شکل مایع از دست می دهیم (از طریق ادرار، عرق و اشک).

۷- «آلیس در سرزمین عجایب» نه فقط یک کتاب، بلکه بک بیماری نادر هم هست

سندروم «آلیس در سرزمین عجایب» که به آن توهم لیلیپوتی هم گفته می شود، یک اختلال عصب شناختی نادر است که باعث ایجاد اختلال در درک فرد از دنیا می شود، به طوری که شخص اشیاء بزرگ را کوچک و اشیاء کوچک را عظیم الجثه می بیند. این اختلال در سال ۱۹۵۵ شناسایی و رسما به عنوان یک بیماری شناخته شد.

۸- خوردن شکلات باعث افزایش هوش می شود

دکتر فانز مسرلی طی تحقبقات خود پی برد مصرف شکلات می تواند توانایی ذهنی ما را ارتقا دهد. اگرچه او اقرار کرد که این آزمایش را تنها برای سرگرمی انجام داده بود، اما موفق شد نشان دهد ارتباط مستقیمی میان میزان شکلات مصرفی در کشورهای مختلف با تعداد برندگان جایزه ی نوبل در آن کشورها وجود دارد.

۹- کارکنان پزشکی در بریتانیا اجازه ندارند در هنگام کار انگشتر به دست داشته باشند

دستان پزشکان و پرستاران باید در هر زمان آماده ی انجام کار باشد. اما فاصله ی میان انگشت و انگشتر می تواند آلوده باقی بماند و ممکن است خارج کردن انشگتر از انگشت دشوار باشد. بنابراین، برای آنکه در هنگام خارج کردن انگشتر زمان ارزشمند از دست نرود، کارکنان پزشکی به کلی از استفاده از انگشتر منع شده اند. تنها استثنایی که در این مورد وجود دارد زمانی است که انگشتر کاربردی مذهبی داشته باشد.

بی دلیل نیست که اریکا ایفل چنین نام خانوادگی مشهوری دارد. البته او از نوادگان گوستاو ایفل، مهندس فرانسوی سازنده ی برج ایفل نیست، بلکه همسر برج ایفل است! اریکا در سال ۲۰۰۷ ازدواج خود با این برج مشهور پاریسی را به طور رسمی ثبت کرد. او پیش از برج ایفل هم رابطه ی عاطفی طولانی مدتی با کمانی به نام لنس داشت! البته اریکا ایفل تنها کسی نیست که چنین احساس عمیقی نسبت به اشیاء دارد.

۱۰- ساختار قارچ ها بیشتر شبیه به حیوانات است تا گیاهان

قارچ ها دسته بندی جداگانه ای در گیاهان دارند. با این حال، تحقیقات درباره ی ژنتیک مولکولی قارچ ها نشان داده است اگرچه قارچ ها در دسته بندی حیوانات نمی گنجند اما ساختار سلولی آن ها به حیوانات نزدیک تر است تا به گیاهان.

۱۱- در زمان ساخت اهرام مصر، ماموت ها در جای دیگری از زمین زندگی می کردند

اگرچه تصور می شود ماموت ها تا پایان دوره ی پلیستوسین (یکی از دوره های زمین شناسی) به طور کامل منقرض شده بودند، اما تعدادی از آن ها موفق شدند زنده بمانند و در جزیره ای به نام «رانگل» زندگی می کردند. آن ها تا حدود ۴ هزار سال قبل، یعنی چندین قرن بعد از ساخت اهرام جیزه، در آن جزیره زندگی می کردند. دانشمندان معتقدند گروهی از این حیوانات عظیم الجثه، با جدا کردن جزیره ی کوچک رانگل از سرزمین اصلی آن، توانستند برای مدتی طولانی به زندگی ادامه دهند.

درباره : استانی

گیلان فورکا – آمریکا

به گزارش نیواطلس، وزارت کشور آمریکا می گوید این منبع بسیار بزرگ در Wolfcamp Shale واقع است و در نزدیکی چند منبع بزرگ نفتی در ایالات تگزاس و نیومکزیکو قرار دارد.

بررسی های اولیه حاکی است می توان از این منابع ۴۶٫۳ میلیارد بشکه نفت خام، ۲۸۱ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی و ۲۰ میلیارد بشکه گاز مایع طبیعی استخراج کرد. ارزش این منبع نفتی عظیم به تریلیون ها دلار می رسد.

کارشناسان معتقدند شناسایی این منابع بی سابقه پیامدهای سیاسی و اقتصادی گسترده ای به همراه خواهد داشت و حتی بر رفتار ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی و در قبال کشورهای منطقه غرب آسیا تاثیر خاص خود را به همراه خواهد داشت.

البته هنوز بررسی های دقیقی لازم است تا مشخص شود آیا استخراج نفت و گاز موجود در این منابع از نظر اقتصادی و با توجه به متوسط قیمت نفت در بازارهای جهانی مقرون به صرفه است یا خیر.

فارس

درباره : استانی

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درباره : استانی

کیوان کاشفی در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی استان با بیان اینکه کارخانجات آرد کرمانشاه ظرفیت تأمین بخشی از نیاز بازار عراق به آرد را دارند، افزود: این کارخانجات هم‌اکنون از نیمی از ظرفیت خود استفاده می‌کنند. ویکی از راه‌های استفاده از ظرفیت این کارخانه‌ها همین صادرات آرد به عراق است که ارزآوری خوبی دارد.

به گفته او، فعلاً عراق برای هر تن آرد ۲۹۰ دلار پول پرداخت می‌کند و شواهد امر نیز حاکی از این است که واردات آن حدود ۸ تا ۱۰ سال دیگر ادامه دارد.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه ظرفیت صادرات آرد به عراق مغفول مانده است، ادامه داد: در سال گذشته سهم ایران از بازار دو میلیون تنی آرد عراق ۳۲۰ هزار تن و سهم استان کرمانشاه از این صادرات فقط ۲۴ هزار تن بوده است.

کاشفی با اشاره به مازاد نیاز تولید گندم در استان کرمانشاه ، گفت: میانگین تولید گندم استان طی پنج سال اخیر ۶۱۷ هزار تن در سال بوده که می‌توان بخش عمده آن را به صادرات آرد اختصاص داد چراکه نیاز سالانه استان ۲۴۰ هزار تن برآورد می‌شود و نزدیک به ۳۷۷ هزار تن از گندم تولیدی مازاد بر نیاز است.

رئیس اتاق کرمانشاه اظهار کرد: می‌توان به‌صورت توافقی قیمتی برای گندم مشخص کرد تا این گندم در اختیار کارخانجات و تجار قرار گیرد.

کاشفی افزود: راه دیگر، واردات موقت گندم است که متأسفانه برای این منظور ارز نیمایی اختصاص نمی‌دهند و واردات گندم با ارز آزاد نیز برای تهیه و صادر کردن آرد، صرفه اقتصادی ندارد، به‌علاوه محدودیت‌های وزنی برای واردات گندم هم وجود دارد که برای اشخاص حقیقی تا ۳۰۰ تن و برای اشخاص حقوقی تا سه هزار تن است.

درباره : استانی

گیلان فورکا – اروپا

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو امیدوار است که نظام تجارت بین‌الملل همچنان آزاد بماند اما سیاست‌های تجاری آمریکا با شفافیت بازارهای مالی در تناقض است.

لاوروف در مصاحبه با شبکه خبری قزاق خبر گفت: ما خواستار باز ماندن نظام تجارت بین‌الملل هستیم و می‌خواهیم که این نظام باقی بماند. البته سیاست‌های آمریکا کمکی به این مسئله نمی‌کند.چرا که این کشور قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا را تغییر داده است و از طرف دیگر از قرارداد تجارت آزاد ترانس پسفیک خارج شده است.

به گفته این مقام روس دولت آمریکا این امکان را برای رئیس‌جمهور این کشور فراهم کرده است تا بدون توجه به ساختارهای بین‌المللی و تعهدات بلندمدت تصمیمات مهم را به صورت شخصی اتخاذ کند.

لاوروف درباره موضع روسیه در قبال تنش تجاری بین چین و آمریکا گفت: مسکو تمایلی به حمایت از هیچ کدام از طرفین ندارد.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد:‌ما نمی‌خواهیم مشکل را از طریق مشارکت در جنگ تجاری و حمایت از یکی از طرفین حل کنیم بلکه خواستار حل مشکل از طریق روند قانونی در سازمان تجارت جهانی، همان کاری که ما در شرایط کنونی انجام می‌دهیم، هستیم.

این همان کاری است که چین به اتحادیه اروپا در قبال سیاست‌های آمریکا انجام می‌دهد.

فارس

درباره : استانی


رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: وضعیت ذخایر دام کشور مناسب نیست و با کمبود شدید دام مواجه هستیم. همین امر باعث افزایش ۵ تا ۶ هزار تومانی قیمت گوشت در بازار شده است.


علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ، در خصوص توزیع گوشت منجمد در بازار و اینکه گفته شده مردم در صف‌های طولانی باید منتظر خرید گوشت باشند و فقط به سرپرستان خانواده با ارائه کارت ملی و در بازه زمانی یک ماهه گوشت منجمد فروخته می‌شود، اظهار کرد: گوشت منجمد به تدریج در حال توزیع در بازار است اما این کار توسط پشتیبانی امور دام و ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود و عاملین و اعضای اتحادیه ما در این زمینه دخالتی ندارند اما ما بازار را رصد می‌کنیم و متاسفانه بازار این روزها در شرایط بسیار بدی به سر می‌برد.


وی افزود: بازار گوشت گرم داخلی برای کله‌پزی‌ها، رستوران‌ها و فروشندگان دل و جگر مناسب نیست و بسیار شرایط سختی شده است.


رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به وضعیت گوشت قرمز در بازار دام اذعان داشت: وضعیت ذخایر دام کشور مناسب نیست و با کمبود شدید دام به دلیل قاچاق مواجه هستیم. همین امر باعث افزایش ۵ تا ۶ هزار تومانی قیمت گوشت در بازار شده که مردم قدرت خرید آن را ندارند.


ملکی در رابطه با قیمت گوشت گرم داخلی تصریح کرد: مغازه‌داران این گوشت را با قیمت ۶۲ تا ۶۳ هزار تومان از واحدهای صنفی خریداری می‌کنند و شقه بدون دنبه را به قیمت ۶۹ تا ۷۰ هزار تومان در خرده‌فروشی‌ها عرضه می‌کنند.


رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی تاکید کرد: قاچاق دام همچنان ادامه دارد و دامداران با کمبود دام مواجه هستند. برخی دامداران میش‌هایی را که زاد و ولد نداشتند به کشتارگاه فرستادند و تعداد گوسفند ماده هم رو به کاهش است و می‌تواند در بهار ما را با دردسر مواجه کند.


وی افزود: با افزایش تقاضا در بازار و کمبود دام با مشکل مواجه شده‌ایم اما کاری به جز واردات گوشت منجمد برای تامین نیاز بازار از دست اتحادیه و دولت بر نمی‌آید. حتی اگر امروز جلوی قاچاق را بگیرند دیگر برای حل بحران دیر شده و دامی که می‌توانست اوضاع کشور را از این آشفتگی بازار نجات دهد از کشور خارج شده است و دام مولد هم به جای تولید و زاد و ولد روانه بازار شده است.


رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به افزایش حضور برخی اتباع خارجی در بازار گوشت قرمز تشریح کرد: برخی اتباع خارجی مغازه‌ها را اجاره کرده‌اند و با افزایش قیمت گوشت باعث اخلال در بازار شده‌اند و با همراهی برخی سودجویان داخلی در قاچاق دام هم فعالیت می‌کنند./ایلنا

درباره : استانی


با وجود افزایش قیمت سکه و طلا در روزهای گذشته، بازار امروز آن‌ها آرام است و به گفته رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران، قیمت طلا و سکه دوباره روند کاهشی خود را از سرگرفت و هر عدد سکه طرح جدید تمام بهار آزادی سه میلیون ۷۸۵ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

به گزارش گیلان فورکا از ایسنا، چند روز گذشته بازار طلا و سکه دوباره روند افزایشی به خود گرفته بود و نوسان داشت، اما امروز این روند دوباره مانند هفته‌های اخیر برعکس شد و شاهد کاهش قیمت سکه و طلا در بازار بودیم.

ابراهیم محمدولی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قیمت سکه تمام بهار طرح جدید و طرح قدیم به ترتیب سه میلیون و ۷۸۵ هزار تومان و سه میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

وی افزود: نیم‌سکه، یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی، ۶۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران ادامه داد: قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۴۴ هزار تومان و هر مثقال طلای آب شده ۱۷ عیار به ترتیب و یک میلیون و ۴۹۰ هزار تومان است. هم‌چنین هر انس طلای جهانی نیز ۱۲۴۸ دلار قیمت دارد.

محمدولی درباره دلیل این کاهش قیمت در بازار داخلی، با وجود افزایش قیمت‌های جهانی، گفت: یکی از دلایل کاهش قیمت سکه و طلا در بازار امروز این است که دلار در بازار به اندازه نیاز تامین شده و افزایش قیمت نداشته است و موضوع دیگر به مسائل جهانی پیرامونش برمی‌گردد و احتمالا خرید چین و روسیه از بازار طلا و سکه کم یا قطع شده است.

وی تاکید کرد که مسلما انتظار کاهش قیمت در بازار هم‌چنان وجود دارد و همین مساله سبب می‌شود تا تقاضا برای خرید سکه و طلا نیز در حالت انتظار باقی بماند و کاهش پیدا کند و با این وضعیت، هم‌چنان انتظار می‌رود روند ارزانی سکه تا واقعی شدن بازار و قیمت ادامه داشته باشد.

 

درباره : استانی

گیلان فورکا – يمن

طرح مربوط به تعز شامل توقف درگیری ها در این استان جنوبی و بازگشایی فرودگاه و گذرگاه ها و بنادر و تشکیل کارگروهی تحت نظارت سازمان ملل برای کنترل حُسن اجرای این طرح می شود.

طرح مربوط به حدیده نیز شامل توقف همۀ فعالیت های نظامی از جمله حملات هوایی، حملات موشکی، عدم استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، عدم اعزام نیرو و تجهیزات به این استان غربی و عقب نشینی همه نیروهای نظامی از شهر حدیده، بندر حدیده و بنادر الصلیف و رأس عیسی می شود.

مذاکرات صلح یمن از روز پنجشنبه هفته گذشته (۷ دسامبر ۲۰۱۸) در سوئد آغاز شده است. اولین مذاکرات رو در رو بین گروه های متخاصم یمن دیروز یکشنبه در قلعه ای در بیرون استکهلم برگزار شد.

گفته می شود که مذاکرات سوئد روز ۱۴ دسامبر کنونی پایان خواهد یافت.

درباره : استانی
صفحات سایت