گیلان فورکا


گیلان فورکا – اروپا

وزارت حمل و نقل روسیه اعلام کرد دو کشتی عصر دوشنبه در تنگه کرچ نزدیک کریمه آتش گرفتند و عملیات امداد و نجات در جریان است.

این وزارتخانه، به نقل از امدادرسانان اعلام کرد خدمه دو کشتی برای فرار از شعله های آتش به داخل آب پریده اند.

آژانس فدرال حمل‌و‌نقل دریایی و رودخانه‌ای روسیه از افزایش شمار ملوانان کشته شده به ۱۰ تن خبر داد. ۱۴ تن دیگر نیز توسط نیروهای امداد و نجات، نجات یافته‌اند.

بر اساس این گزارش، ملوان‌های دو کشتی پس از پرت کردن خودشان به آب توسط پرسنل امداد نجات داده شده‌اند.

کشتی‌های در حال حرکت تحت پرچم تانزانیا بوده‌اند.

درباره : استانی

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

درباره : استانی

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری گیلان فورکا به نقل از رویترز، قرارداد تجاری‌ای که مذاکره‌کنندگان آمریکایی به دنبال دست‌یابی به آن هستند، بیش از آن که شبیه قراردادهای تجاری معمول باشد، به رژیم نظارت بر تحریم شباهت دارد.

چین و آمریکا اوایل ژانویه جاری مذاکراتی را در مورد متعادل سازی تجارت دوجانبه انجام دادند و طرف آمریکایی انتظارات خود را مطرح کرد؛ قرار است مذاکره‌کننده ارشد تجاری چین، معاون نخست‌وزیر، لیو هی، در ۳۰ ژانویه به واشنگتن سفر کند تا مذاکراتی ۲ روزه را با نماینده تجاری آمریکا، رابرت لایتایزر، در همین زمینه انجام دهد.

در مورد محورهای مورد مذاکره و موضع طرفین، هیچ اطلاعاتی بصورت رسمی منتشر نشده است اما چند مقام آگاه در مورد مذاکرات اوایل ژانویه به سی‌ان‌بی‌سی گفته بودند که چین در روند مذاکرات تجاری خود با آمریکا پیشنهاد داده است در طول یک دوره ۶ ساله واردات خود از آمریکا را افزایش دهد.

امروز هم یک منبع آگاه در مورد مذاکرات اخیر چین و آمریکا به رویترز گفت: حتی در صورتی که دو طرف به یک قرارداد تجاری دست پیدا کنند خطر تعرفه‌ها از بین نخواهد رفت.

توافقات تجارت آزاد معمول، با هدف کاهش موانع تجاری بین کشورهای امضاکننده، انجام می‌شوند. این توافقات تجاری با این فرض امضا می‌شوند که طرفین به شرایط پایبند خواهند بود، چراکه از فواید آن، یعنی افزایش فرصت‌های صادرات و تجارت در منطقه تجارت آزاد، سود می‌برند. دولت ترامپ تعرفه‌های جدیدی را بر کالاهای چینی وضع و سعی کرد به زور در تجارت، یارانه دادن و قوانین مالکیت معنوی چین تغییر ایجاد کند. این درست مشابه تحریم‌های مالی‌ای است که آمریکا بر کشورها و نهادهای خارجی وضع می‌کند تا فشارها را بر دولت آنها برای تغییر در رفتار یا سیاست‌گذاری‌های خود، افزایش دهد.

به نوشته رویترز، این تحریم‌ها تنها وقتی برداشته خواهند شد که تغییرات مطلوب آمریکا توسط وزارت خزانه‌داری این کشور تایید شود.

دیشب ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: اوضاع در مورد چین و در مورد تجارت، به خوبی پیش می‌رود.

او اضافه کرد: من برخی گزارشات غلط را مشاهده کرده‌ام که مدعی شدند تعرفه‌های وضع شده بر چین برداشته می‌شود.

ترامپ گفت: اگر ما به توافق برسیم قطعا هیچ «تحریمی» نخواهیم داشت، اما اگر به توافق نرسیم «تحریم» در کار خواهد بود.

ترامپ گفت: ما تعداد غیرمعمولی اجلاس با چین برگزار کرده‌ایم و امکان رسیدن به توافق با این کشور واقعا وجود دارد. همه چیز خیلی خوب پیش می‌رود. می‌توانم بگویم شرایط در نهایت خوبی ممکن است ایجاد شود.

اما آمریکا شرط دیگری هم دارد که نمایندگان چین چندان از آن خوششان نمی‌آید. مذاکره‌کنندگان چینی روی خوشی به ایده آمریکا برای نظارت دوره‌ای بر التزام به توافق، نشان ندادند. اما این پیشنهاد باعث برهم خوردن مذاکرات هم نشده است.

یک منبع چینی گفت: ایالات متحده خواهان ارزیابی دوره‌ای توافق است، اما هنوز مشخص نیست که هر چند وقت به چند وقت، این کار انجام خواهد شد.

این منبع گفت: این به نظر تحقیرآمیز می‌آید، اما شاید دو طرف راهی برای حفظ وجهه دولت چین پیدا کردند./مهرنیوز

درباره : استانی

در چهل و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران ضمن بیان مشکلات و برآورده نشدن انتظارات و درخواست‌های بخش خصوصی در بودجه ۹۸، خطاب به محمدرضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: محدودیت منابع مالی ایجاب می‌کند که بخش‌های تولیدی سهم بیشتری از منابع را به خود اختصاص دهند.

به گزارش گیلان فورکا از اتاق ایران، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در نشست هیات نمایندگان اتاق ایران با اشاره به بی‌توجهی دولت نسبت به نظرات بخش خصوصی در روند تدوین بودجه ۹۸، گفت: انتظار می‌رفت دولت به دلیل وضعیت اقتصادی و بروز تحریم‌ها، برای کاهش هزینه‌ها، برنامه ویژه‌ای ارائه می‌داد و یا حمایت از تولید داخل، ایجاد فرصت رقابت‌پذیری برای بخش خصوصی و توسعه صادرات بخش‌های مولد را در نظر می‌گرفت که متأسفانه هیچ‌کدام از این موارد رعایت نشد.

وی در چندین محور موضوع بودجه را بررسی کرد و خواستار اصلاحات ضروری در نظام بودجه‌ریزی و ساختار هزینه‌های دولت، هدفمند کردن معافیت‌های مالیاتی، گسترده کردن پایه‌های مالیاتی و پرهیز از تسلط مالی دولت بر نرخ ارز شد.

مشروح سخنان غلامحسین شافعی را در ادامه می‌خوانید:

اعضای محترم هیات نمایندگان اتاق ایران با وجود اینکه سازمان برنامه‌وبودجه امسال برای اولین بار از بخش خصوصی و اتاق‌های سه‌گانه کشور برای ارائه نظرات کارشناسی برای تنظیم لایحه بودجه دعوت به عمل آورد اما در عمل نظرات ارائه شده بخش خصوصی به سازمان برنامه‌وبودجه مورد غفلت قرار گرفت و در بخش‌هایی نیز به طور کلی نظرات اتاق‌ها گرفته نشد.

اتاق ایران از دست‌اندرکاران نظام بودجه‌ریزی کشور خواست که بودجه ۹۸ را بر اساس اهدافی نظیر حمایت از تولید داخل، ایجاد فرصت رقابت‌پذیری برای بخش خصوصی و توسعه صادرات بخش‌های مولد تدوین کند، همچنین با تأکید بر رعایت اصل تقدم منابع بر مصارف شفافیت تخصیص‌های بودجه‌ای، بازنگری در ساختار هزینه‌های دولت، بازنگری در ساختار شرکت‌های دولتی، تعیین تکلیف شرکت‌های زیان‌ده دولتی، هدفمندسازی فعالیت‌های مالیاتی، کاهش فشارهای مالیاتی بر اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی و بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های مشارکت عمومی و خصوصی از دولت محترم خواستار اصلاح در نظام بودجه‌ریزی شد.

اما واکاوی لایحه بودجه ۹۸ حاکی از آن است که تذکرات و پیشنهاد‌های دلسوزانه بخش خصوصی در لایحه بودجه تقدیمی رئیس‌جمهور به مجلس عینیت نیافته که بدین منظور نظرات اتاق به کمیسیون تلفیق بودجه مجلس نیز تقدیم می شود و امید است موردتوجه قرار گیرد.

تدوین خوش‌بینانه لایحه بودجه بدون توجه به شرایط خطیر کنونی

نگاهی به لایحه بودجه سال ۹۸ حاکی از آن است که لایحه بودجه سال آتی خوش‌بینانه بسته شده است، به طوری که شرایط تحریمی و رکود تورمی حاکم بر اقتصاد در برآورد درآمدهای حاصل از صادرات نفت و درآمدهای حاصل از مالیات‌ها به طور واقع‌بینانه در نظر گرفته نشده است. این درحالیست که نحوه سیاست‌گذاری‌ها و جهت‌گیری دولت در سند بودجه ۹۸ به دلایل نابه سامانی‌های اقتصادی داخلی و تشدید تحریم‌ها از اهمیت مضاعفی برخوردار است و تدوین بودجه بدون در نظر گرفتن مسائل ذکر شده می‌تواند کشور را با شوک‌های جدیدی روبه‌رو سازد. برای دستیابی به بودجه‌ای واقع‌بینانه الزامی است منابع درآمدی به درستی و بر اساس واقعیت‌های جامعه برآور شود و از بیش برآورد کردن درآمدها و غیرواقعی و کم جلوه دادن هزینه‌ها پرهیز کرد.

افزایش وابستگی لایحه بودجه ۹۸ به نفت

وابستگی بودجه به نفت در لایحه ۹۸ به ۳۵ درصد رسیده و نسبت به بودجه سال جاری افزایش نشان داده است. این میزان سهم در شرایط بی‌ثبات تحریم، به شدت مالیه دولت و شرایط اقتصادی را با نوسان همراه خواهد ساخت. در حالی که تضمینی برای تحقق منابع نفتی پیش‌بینی شده وجود ندارد. انتظار می‌رفت با توجه به شرایط تحریمی حاکم بر کشور این وابستگی برای سال آینده کاهش یابد. روند قیمتی بازار نفت ایران در شرایط فعلی چنین درآمدهایی را حمایت نمی‌کند. بیش برآورد درآمدهای نفتی می‌تواند دولت را در صورت عدم تحقق این درآمدها با دستکاری نرخ ارز و وابستگی بیش از پیش دولت به نظام بانکی کشور مواجه کند.

انبساط در درآمد شرکت‌های دولتی در لایحه بودجه ۹۸

بررسی بودجه شرکت‌های دولتی نشان می‌دهد که ۵۲ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است. با توجه به آنکه گستردگی حوزه فعالیت شرکت‌های دولتی در بخش تصدی‌گری، فعالیت بخش خصوصی را با تنگنا مواجه ساخته و ضمن آن‌که عملکرد بسیاری از شرکت‌های دولتی از کارآیی و اثربخشی لازم برخوردار نیست، انتظار بر این بود که اقدام عاجلی برای تعیین تکلیف شرکت‌های زیان ده دولتی صورت گیرد.

نرخ نامشخص ارز در لایحه بودجه

متأسفانه هر ساله نرخ ارز در بودجه به طور مشخص تعیین نمی‌شود و باید بر اساس محاسبات فنی به آن رسید. در واقع دولت نرخ ارز را فدای تراز شدن بودجه می‌کند.

دولت برای رسیدن به درآمد مورد انتظار خود، نرخ ارز را به صورت نانوشته طوری در نظر می‌گیرد که بتواند با فروش دلار نفت، درآمدهای خود را با هزینه‌ها تراز کند. چنانچه برآوردهای درآمدی و هزینه‌ای در بودجه محقق نشود و بنا به هر دلیلی با کسری بودجه طی سال آتی مواجه شدیم، نرخ ارز کانالی برای دولت به منظور جبران کسری بودجه می‌شود. غافل از اینکه نرخ ارز یک متغیر کلیدی در اقتصاد است و هرگونه دستکاری برای تراز شدن بودجه، تبعات منفی شدید بر کل اقتصاد خواهد گذاشت.

اصلاحات ضروری در نظام بودجه‌ریزی

ضرورت تغییر نگاه به بودجه‌ریزی کشور و تبعیت از اصل تقدم منابع بر مصارف

متأسفانه بودجه‌ریزی در کشور به شیوه‌ای معکوس از لحاظ منطق بودجه‌ریزی صورت می گیرد، به نحوی که همواره دولت‌ها ابتدا مصارف خود را برآورد کرده و بر اساس آن به دنبال منابع درآمدی بوده‌اند. این نوع نگاه باعث شد تا دولت برای تراز کردن بودجه، درآمدهای غیرواقعی برای خود در نظر گیرد که عدم تحقق آن، کسری بودجه و تبعات منفی را به دنبال دارد.

در شرایط نابه سامان اقتصاد کشور انتظار می‌رفت سند بودجه ۹۸ بر اساس منابع درآمدی قابل حصول و پایدار تدوین و تنظیم شود تا کمترین نیاز به استقراض از بانک مرکزی و انتشار اوراق بدهی وجود داشته باشد. مطالبه بخش خصوصی از دولت در تنظیم بودجه‌های سنواتی، پرهیز از ارائه تصمیمگیری اشتباه از منابع و مصارف است. زیرا آدرس غلط و ارائه اطلاعات اشتباه در سند بودجه، چشم‌انداز مبهمی برای فعالان اقتصادی ایجاد می‌کند.

اصلاحات ساختار هزینه‌های دولت

در شرایط حاضر که منابع درآمدی دولت در تنگنا قرار دارد، انتظار بر این بود که دولت ساختار هزینه‌های خود را بازنگری می کرد و هزینه‌های غیرضروری خود را کاهش می‌داد.

ایجاد تعادل میان درآمدها و هزینه‌ها در بودجه‌ریزی، بدون چابک سازی دولت محقق نخواهد شد. ازاین‌رو برای حل این معضل دولت موظف به بستن کمربندها در راستای کاهش هزینه‌های غیرضروری و انضباط مالی بر اساس برنامه‌ای منظم و اولویت‌بندی هزینه‌های خود است. ایجاد تعادل میان درآمدها و هزینه‌ها در بودجه‌ریزی بدون چابک سازی دولت میسر نخواهد شد.

هدفمند کردن معافیت‌های مالیاتی

یکی از منابع درآمدی پایدار برای دولت می‌تواند حذف معافیت‌ها برای بسیاری از فعالیت‌ها و نهادهایی باشد که به دلایل مختلفی نظیر عدم شفافیت و با برخورداری از رانت، از پرداخت سهم مالیاتی خود سرباز می‌زنند و فشار مالیاتی متوجه بخش‌هایی می‌شود که به طور شفاف در اقتصاد عمل می‌کنند. دولت باید به سمت حذف رانت و معافیت‌های غیرقابل توجیه مالیات حرکت کند تا علاوه بر دستیابی به منبع درآمدی بهتر، فشار کمتری به بخش‌های مولد اقتصادی وارد کند.

گسترده کردن پایه‌های مالیاتی

با توجه به اینکه تنوع پایه‌های مالیاتی در ایران کافی نیست و دولت خود را از درآمدهای مالیاتی بالقوه به دلایل مختلف محروم کرده است، پیشنهاد می‌شود که دولت پایه‌های مالیاتی جدید و متعارفی که قابل دریافت است را برای تأمین مالی مستمر تعریف کند. گسترش پایه‌های مالیاتی به جای تحمیل فشار مالیاتی بر بخش‌های تولیدی از جمله راهکارهایی است که دولت باید در دستورکار قرار دهد.

پرهیز از تسلط مالی دولت بر نرخ ارز

الزامی است دولت‌ها برای جلوگیری از جهش‌های نرخ ارز و فشار به اقشار جامعه و بخش‌های تولیدی، نرخ ارز را بر اساس مصالح تولید و اکثریت اقشار جامعه تعیین کنند و از تأثیرپذیری نرخ ارز از بودجه جلوگیری کنند.

تجارب سال‌های گذشته حاکی از آن است که یکی از دلایل افزایش‌های نرخ ارز در اواخر هر سال کسری بودجه دولت‌ها بوده که برای پر کردن شکاف درآمد و هزینه به دست‌کاری ارز رو آوردند.

لزوم بررسی بودجه شرکت‌های دولتی و بازبینی در نحوه مدیریت این شرکت‌ها

برای ایجاد شفافیت در بودجه و جلوگیری از هرج‌ومرج و سوءاستفاده و جابه‌جایی منابع، لازم است بودجه شرکت‌های دولتی نیز بررسی شود و در دسترس عموم قرار گیرد. بخش بزرگی از هزینه‌های این شرکت‌ها ناشی از ناکارآمدی و سوء مدیریت است که نیازمند بازنگری و اصلاح ساختار است. انتظار می‌رود دولت با عزمی جدی به دنبال اصلاح سیستم مدیریتی شرکت‌های خود بر اساس شایسته‌سالاری و چاره‌اندیشی در مورد شرکت‌های زیان ده خود باشد.

در ادامه شافعی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد:

جناب دکتر رحمانی

منابع مالی محدود است. در نحوه تخصیص منابع باید اولویت‌بندی صورت گیرد و البته به هر قیمتی نباید همه بنگاه‌ها را سرپا نگه داشت. بسیاری از تولیدات بعضی از بنگاه‌ها به‌زودی از بازار مصرف داخلی هم حذف خواهند شد. در این راستا شناسایی واحدهای تولیدی ارزشمند و کمک به تکمیل ظرفیت‌های تولیدی و زنجیره محصول آنها یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید وزارت صمت به عهده داشته و آن را در اختیار دست‌اندرکاران تولید قرار دهد.

محدودیت منابع مالی ایجاب می‌کند که بخش‌های تولیدی کشور سهم بیشتری از منابع را به خود اختصاص دهند و وزارت صمت در این زمینه تمام تلاش خود را به کار بندد تا این مهم تحقق باید و اتاق آماده همکاری در این زمینه است.

جناب وزیر، علی‌رغم محدودیت‌های پیش آمده فرصت مغتنمی برای تولید ایجاد شده که می‌تواند مبنای حرکت جدیدی برای ارتقای این بخش باشد.

امروزه در بسیاری از زمینه‌ها کالاهای تولیدی می‌توانند با قاچاق مقابله کنند و فرصت رشد برای آنها فراهم آمده است. متأسفانه با رفتارهای مرسوم امروز ما به دست خود فرصت‌های پیش آمده را از دست می‌دهیم. به دلیل مشکلات تأمین مواد اولیه فرآیند ثبت سفارش، ترخیص و اختصاص ارز مواد اولیه واحدهای تولیدی به‌زودی با وضعیت بغرنجی روبه‌رو خواهد شد تا دیر نشده آنها را دریابید. برای این مشکل راه‌حل داریم به آن توجه کنید.

با توجه به بحث‌های حمایت گرایانه از بخش‌های تولیدی و صنعتی در کشور طی دوره‌ها و دولت‌های مختلف، امروز نیازمند این هستیم که مشخص کنیم سیاست‌های حمایت گرایانه در کشور که در خصوص حمایت از بخش‌های تولیدی در کشور همیشه در جریان بوده آیا حمایت‌های واقعی بوده‌اند یا خیر؟ باید مشخص کنیم که حمایت از طریق متغیرهایی همانند نرخ بهره، سهم مانده تسهیلات اعطائی دوران بازپرداخت تسهیلات اعطائی، نرخ تعرفه‌ها، نرخ مالیات، یارانه‌ها و کمک‌های بلاعوض برای حمایت از بخش‌های تولیدی و صنعتی در چه ادواری و به چه میزان فراهم بوده و از این به بعد قرار است چه نوع مالیات‌هایی برای حمایت از بخش‌های تولیدی و صنعتی با هدف ایجاد رقابت در سطح بازارهای جهانی در پیش گرفته شود؟

بحث حمایت از بخش‌های تولیدی و صنعتی در کشور نیازمند بازبینی در ساختارهای اشتباه گذشته و تهیه یک برنامه جدی برای اصلاح آنهاست.

نگاهی به روند سیاست‌های گذشته در حمایت از بخش‌های تولیدی و صنعتی نشان می‌دهد که این حمایت‌ها بیشتر برآمده از چانه‌زنی‌ها و امتیاز گیری‌های برخی صنایع غیرخصوصی بوده تا برگرفته از برنامه‌های واقعی توسعه صنعتی و اقتصادی در کشور. مورد دیگری که در اینجا مغفول مانده توجه به بحث افزایش تولید و رقابت در بازارهای جهانی است.

حمایت باید با برنامه هدفمند و کاهنده باشد که متأسفانه این‌چنین نیست.

برای صادرات غیرنفتی نیز فرصت خوبی ایجاد شده، می‌توانستیم و می‌توانیم با حمایت از صادرکنندگان در بسیاری از بازارها حضوری مؤثر را به دست آوریم. کالاهای ما قدرت رقابت را به دست آورده ولی متأسفانه خود به دست خویشتن این فرصت‌ها را از دست می‌دهیم. غصه این قصه دراز را خود می‌دانیم.

در کنار آثار تحریم، تصمیمات اشتباه مسئولان نیز مزید بر علت شده و عرصه را برای فعالیت‌های بخش حقیقی صادرات تنگ کرده است. اگر صادرات کشور در اثر این فشارهای غیرمنطقی از میدان به در شود عواقب ناخوشایندی در انتظار خواهد بود.

هدف از تحریم‌ها شکستن اقتصاد و سلب اعتماد فعالان اقتصادی و ازهم‌گسیختگی بین فعالان اقتصادی و مسئولان است، نباید بگذاریم چنین اتفاقی رخ دهد.

در شرایط حساس کنونی باید به این نکته حیاتی توجه کرد که اهمال‌کاری‌ها و عدم توان تصمیم‌گیری مؤثر و درست، برگرفته از نظرات فعالان بخش خصوصی و کارشناسان مستقل توسط قوای سه‌گانه برای بخش تولید صنعتی کشورمان به طور کامل در موضع تعقیب و مراقبت کشورهای تحریم کننده است و از همین رو شاهد اقدامات شدیدتری برای وارد کردن ضربه‌های بیشتر به اقتصادمان هستیم. برای همین مؤثرترین راه فائق آمدن و نجات اقتصاد چه از بعد داخلی یعنی رفع بحران‌های اقتصادی از قبیل رفع بیکاری، فقر و تورم و چه از بعد خارجی یعنی افزایش قدرت چانه‌زنی کشور در مجامع بین‌المللی و حفظ و افزایش اقتدار سیاسی، احیا و تقویت بخش‌ها و تولید صنعتی و تبدیل آن به یک فرهنگ درکل جامعه است.

ازاین‌رو اقدام عاجل برای تقویت توان اقتصادی کشور، در پایداری مقابل خواسته‌های ناحق کشورهای سلطه‌طلب از طریق سرپا نگه‌داشتن بنگاه‌های تولیدی و صادراتی و فعال ساختن بنگاه‌هایی که دچار توقف شده‌اند، ضرورت دارد. بدین منظور برای افزایش مقابله و زمینه‌سازی برای حماسه اقتصادی، نیازمند حرکتی متفاوت هستیم و باید جرئت و جسارت برای تصمیم‌گیری‌های سخت را بپذیریم.

درباره : استانی

“);
ga(‘send’, ‘event’, ‘JW Player News Detail setup Error’, ‘Errors’, event.message);
ga(‘send’, ‘event’, ‘JW Player News Detail setup Error Solved’, ‘Errors’, ‘JW Player setup Error Solved by Changing to link – error: ‘ + event.message);
});
jwplayer().on(‘error’, function (event) {
ga(‘send’, ‘event’, ‘JW Player News Detail common Error’, ‘Errors’, event.message);
$(‘.playercontainer’).addClass(“notsupport”);
$(‘.playercontainer’).html(““);
ga(‘send’, ‘event’, ‘JW Player News Detail common Error Solved’, ‘Errors’, ‘JW Player common Error Solved by Changing to link – error: ‘ + event.message);
});يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ – ۲۰:۴۲“);
else {
//console.log(data[i].id);
$(‘.comment_box’).attr(‘data-id’,data[i].id);
id_comment = data[i].id;
}
});
}
});
(function (d) {
d.fn.shake = function (a) {
“function” === typeof a && (a = { callback: a }); a = d.extend({ direction: “left”, distance: 20, times: 3, speed: 140, easing: “swing” }, a); return this.each(function () {
var b = d(this), k = { position: b.css(“position”), top: b.css(“top”), bottom: b.css(“bottom”), left: b.css(“left”), right: b.css(“right”) }; b.css(“position”, “relative”); var c = “up” == a.direction || “down” == a.direction ? “top” : “left”, e = “up” == a.direction || “left” == a.direction ? “pos” : “neg”, f = {}, g = {}, h = {}; f[c] = (“pos” == e ? “-=” : “+=”) + a.distance; g[c] =
(“pos” == e ? “+=” : “-=”) + 2 * a.distance; h[c] = (“pos” == e ? “-=” : “+=”) + 2 * a.distance; b.animate(f, a.speed, a.easing); for (c = 1; c 0) {
$.ajax({
type: “POST”,
url: “//api.alalam.ir/service/modules/comment/ajax.php”,
data: { id: $(‘.comment_box’).attr(‘data-id’), name: $(“#txtname”).val(), email: $(“#Textemail”).val(), token: $(“.token”).text(), txt: $(“#txtmessage”).val(), siteid: 1, tableid: 0, parentid: 0, url: (“”) },
success: function (res) {
$(‘#AddCommentResult’).show();
$(‘#cmtSection’).hide();
//alert(res);
},
error: function (xhr, ajaxOptions, thrownError) {
//alert(‘message not sent’);
alert(JSON.stringify(xhr)+”-“+ajaxOptions+”-“+thrownError);
}
});

}
else { $(“#txtmessage”).css({ “border-color”: “red” }); }
});
});
(function ($) {
$.fn.extend({
limiter: function (limit, elem) {
$(this).on(“keyup focus”, function () {
setCount(this, elem);
});
function setCount(src, elem) {
var chars = src.value.length;
if (chars > limit) {
src.value = src.value.substr(0, limit);
chars = limit;
}
elem.html(limit – chars);
}
setCount($(this)[0], elem);
}
});
})(jQuery);

درباره : استانی


کارلوس کی روش ۱۱ بازیکن تیمش برای دیدار با عمان را به شرح زیر مشخص کرد: علیرضا بیرانوند، میلاد محمدی، مرتضی پورعلی گنجی، امید ابراهیمی، وحید امیری، مهدی طارمی، علیرضا جهانبخش، سید مجید حسینی، سردار آزمون، اشکان دژاگه و رامین رضاییان


دیدار دو تیم از ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران برگزار خواهد شد.

درباره : استانی

چند سالی است که احزاب راست افراطی در اروپا مشغول یکه تازی هستند بطوریکه در اغلب کشورهای این قاره اکنون احزاب راست افراطی یا وارد پارلمان شده یا نقشی تاثیرگذار در روند سیاسی کشورها دارند.

جریان غالب راست افراطی اروپا امروزه در نتیجه یک تحول ایدئولوژیک، از خاستگاه اصلی خود یعنی فاشیسم سنتی فاصله گرفته و نژاد پرستی را بصورت گزینشی نفی می کند (نفی یهودی ستیزی و دامن زدن به اسلام ستیزی) . این دگر دیسی عاملی شده تا سران رژیم صهیونیستی به این احزاب نزدیک شوند.

اما منابع مالی این احزاب غالبا نوظهور از کجا تامین می شود؟

گزارشی که چند روز قبل روزنامه «اونیره» ارگان اسقف های ایتالیا در این رابطه منتشر کرد تا حدودی پاسخ این پرسش را می دهد. این روزنامه اروپایی در گزارش خود نوشته بود:  حزب راستگرای افراطی «ووکس» (Vox) اسپانیا، از سوی منافقین (گروهک منافقین) حمایت مالی شده است. این حزب در مبارزات انتخاباتی اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی، مبلغ ۸۰۰ هزار یورو از منافقین که تا سال ۲۰۱۲ در فهرست سازمان های تروریستی ایالات متحده قرار داشت، دریافت کرده است.

با توجه به این گزارش حال باید دید منابع مالی منافقین از کجا تامین می شود.

روزنامه انگلیسی گاردین به تازگی در گزارشی مفصل ضمن پرداختن به پیشینه گروهک تروریستی منافقین، نوشت که این گروهک به ابزاری در دست آمریکا علیه ایران تبدیل شده و سعودی‌ها احتمالا منبع تامین مالی این گروهک هستند.

در این گزارش به قلم «آورن مرات» آمده است که اعضای این گروهک (پیش از انقلاب اسلامی) برای وقوع انقلاب در ایران تلاش می‌کردند و بعد برای صدام می‌جنگیدند. آمریکا و انگلیس هم زمانی آنها را محکوم می‌کردند اما در شرایط کنونی، این گروه، گزینه مناسبی برای سیاست‌های افراط‌گرایانه  دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید است. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی ترامپ و «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا از جمله این افراد هستند که چنین سیاستی را پیگیری می‌کنند.

گاردین می نویسد: گروهک منافقین  تحت ریاست «مریم رجوی» توانسته است حمایت راست‌گرایان را در آمریکا برای مقابله با تهران را کسب کند.

«یرواند آبراهامیان» یک استاد دانشگاه نیویورک معتقد است: «قطعا منابع مالی این گروهک را سعودی‌ها تهیه می‌کنند و هیچ کسی نمی‌تواند تا این حد آنها را مورد حمایت مالی قرار دهد.»

رابطه منافقین با رژیم صهیونیستی

گاردین می نویسد که در فاصله سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ شماری از دانشمندان هسته‌ای ایران هدف سوء قصد قرار گرفتند. در سال  ۲۰۱۲، شبکه خبری NBC در گزارشی اعلام کرد که دو نفر از مقامات آمریکایی که نامشان اعلام نشد، گفته بودند که این حملات را سرویس اطلاعات و جاسوسی اسرائیل برنامه‌ریزی کرده است و اعضای منافقین در ایران هم آنها را اجرا کرده‌اند.

به نوشته رسانه های غربی،   بنظر می رسد حمایت های مالی صورت گرفته در سالهای اخیر عمدتا از جانب عربستان سعودی و اسراییل (بویژه عربستان) صورت گرفته باشد. چه آنکه در نشست های سال های اخیر منافقین هم شاهد حضور پررنگ مقامات سعودی و سخنرانی های حمایت گرانه از این گروه بوده ایم.

روزنامه‌ هاآرتص از «رفی یاتوم» رئیس اسبق موساد می‌نویسد: اسرائیل می‌تواند برخی برنامه‌های ضدایرانی خود را از طریق سازمان مجاهدین خلق [منافقین] به اجرا بگذارد. اسرائیل باید تمام احتمالات از جمله درگیری نظامی با ایران را در نظر بگیرد اما نباید ظرفیت واسطه‌هایی مانند سازمان مجاهدین که در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران توسط اسرائیل همکاری داشتند، استثنا کرد. اسرائیل این گروه را آموزش می‌دهد و تأمین می‌کند.

رئیس اسبق موساد می‌افزاید: سازمان ظاهرا با عربستان هم در ارتباط است و می‌تواند به شکل دو سویه از سوی ملت یهود(!)  و ریاض به کار گرفته شود. آنها درباره برنامه هسته‌ای ایران به عنوان منبع اطلاعاتی عمل می‌کردند. اسرائیل می‌تواند به شکل غیرمستقیم از این سازمان در شبکه‌های اجتماعی برای نفوذ در میان مردم ایران استفاده کند.

«مئیر داگان» رییس سابق موساد نیز در گفتگو با تلویزیون سی. بی. اس فاش کرد: اسرائیل به گروهک موسوم به مجاهدین خلق و گروه های مسلح تروریست که دستورکارشان براندازی حکومت جمهوری اسلامی ایران باشد کمک می کند.

عربستان عاملی نزدیکی بیشتر منافقین به اسرائیل

از دیر باز عربستان به عنوان بزرگترین حامی مالی گروهک منافقین شناخته می شد و حضور چهره های بانفوذ خاندان سلطنتی عربستان در نشست های گروهک منافقین در کشورهای اروپایی بخوبی روابط گرم میان آنها را به تصویر می کشید.

در سال های اخیر پیشرفت روابط عربستان سعودی با رژیم صهیونیستی و دشمنی مشترک آنها با ایران عاملی شد برای نگاه ویژه صهیونیست ها به گروهک منافقین.

اما صهیونیست ها در قبال حمایت های مالی و سیاسی خود از منافقین، به غیر از ترور دانشمندان هسته ای ایران، جاسوسی از ایران و … ماموریت دیگری را نیز برای فرقه رجوی درنطر گرفته و آن نفوذ در احزاب راست افراطی اروپا و حمایت از این گروه هاست.

البته صهیونیست ها هم خود بصورت مستقل وارد تعامل با احزاب راست گرای افراطی شده و هم از کانال منافقین سعی در پیشبرد اهداف خود دارند. در این میان کاهش روحیه یهودی ستیزی از سوی احزاب راست افراطی نیز تغییری بود که در نتیجه نزدیک شدن اسرائیل به این گروه ها بوجود آمد.

در خصوص نزدیک شدن اسرائیل به احاب راست افزاطی اروپا« orientxxi» می نویسد: همه چیز در پنجم دسامبر ٢٠١٠ آغاز شد. در آن روز، هیات نمایندگی مهمی به تل آویو رسید؛ این هیات شامل حدود ٣٠ تن از رهبران اتحاد حزب هایی از اروپایی برای آزادی و حقوق مدنی بود. نام این تشکل نشان نمی دهد ولی این سازمان یک رشته از حزب های راست افراطی را گردآورده است… این نخستین بار پس از ایجاد حکومت اسرائیل بود که تل آویو از یک چنین ملغمه ای از رهبران، از جمله «گیرت ویلدرز هلندی»، فیلیپ دوینتر بلژیکی و هاینز کریستین استراش، جانشین یورگ هایدر پذیرایی می کرد.

این نئو فاشیست هایی که غالبا منکر هولوکاست و حتی دلتنگ ازبین رفتن رایش سوم هستند در اسرائیل چه می کردند؟ آنها در همایشی سازماندهی شده توسط جناح راست حزب لیکود شرکت می کردند که مختص مبارزه علیه تروریسم بود. به رغم ویژگی غیررسمی این اقدام، «اویگدور لیبرمن» وزیر وقت خارجه به مدتی طولانی با ویلدرز به شدت اسلام ستیز گفتگو کرد و او نیز لطف او را با دیدار رسمی از شهرک های ساخته شده در ساحل غربی رود اردن جبران نمود.

بنابر گزارش آژانس فرانس پرس (AFP)، مردی که رویای ممنوع کردن قرآن در هلند را درسردارد «علیه بازپس دادن زمین های مناطق اشغالی دربرابر صلح با فلسطینی ها سخن گفت و پیشنهاد مستقرشدن داوطلبانه فلسطینی ها در اردن را مطرح کرد» و بعد از شهرک سازی ها در ساحل غربی رود اردن دفاع نمود. همه چیز روشن است؛ جناح های راست و راست افراطی اسرائیل در «جنگ صلیبی» خود علیه فلسطینی ها برای هرگونه اتحاد، حتی غیر طبیعی ترین آن ، آمادگی دارند.

دلیل نزدیک شدن اسرائیل به راست گرایان افراطی اروپا چست؟

از ویژگی های بارز احزاب نوظهور افراطی در اروپا مخالفت آنها با شیوه های سنتی موجود در کشورهای اروپایی است. برای مثال این احزاب سبب تضعیف همگرایی در اروپا شده و جایگاه اتحادیه اروپا را در نظام بین الملل را تضعیف می کنند.

از آنجا که احزاب سنتی اروپا نگاه ویژه ای به مسائل دموکراتیک و حقوق بشری دارند هموراه منتقد اقدامات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان بوده اند و در سال های اخیر شدت انتقادت از این رژیم و محکومیت های آن از سوی اتحادیه اروپا به شدت افزایش یافته است. از همین رژیم صهیونیستی تلاش می کند تا با نزدیک شدن به احزاب راست افراطی در این قاره، شکافی عمیق را میان احزاب نوظهور و سنتی آن پدید بیاورد تا شاید از این راه از سطح فشار بروکسل بر تل آویو کاسته شود.

کاهش فشارهای اروپا بر رژیم صهیونیستی یعنی رها شدن اسرائیل از یک مخمصه بزرگ. به عبارت دیگر تفرقه در میان کشورهای اروپایی و چالش آنها با احزاب نوظهور می تواند عاملی باشد برای پیشبرد اهداف رژیم صهیونیستی در سطح کلان. از همین رو با توجه به حمایت مالی منافقین از احراب افراطی اروپا و وصل بودن فرقه رجوی به کانال های عربستانی و اسرائیلی می توان گفت این فرقه تبدیل به عاملی در دستان صهیونیسم شده تا برای ایجاد شکاف در قاره سبز مورد استفاده قرار بگیرد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- عبدالحمید بیاتی؛

درباره : استانی


مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: خوزستان طی سال‌های گذشته موفق شد با افزایش پوشش دوره پیش دبستانی و رساندن آن به ۱۰۰درصد، در صدر استان‌های کشور قرار گیرد.

به گزارش گیلان فورکا، محمد تقی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، نرخ پوشش دوره پیش دبستانی در خوزستان ۱۰۰ درصد است و استان‌های ایلام، سمنان، خراسان شمالی و سیستان و بلوچستان از این نظر در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی طرح اجباری کردن دوره پیش دبستانی در استان خوزستان را موفق ارزیابی کرد و گفت: توسعه کمی و کیفی آموزش پیش دبستانی از اولویت‌های مهم آموزش و پرورش خوزستان است و این طرح با اولویت مناطق محروم و دو زبانه با جدیت در استان خوزستان پیگیری شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر کلاس‌های پیش دبستانی در صعب‌العبورترین مناطق خوزستان برگزار می‌شود، گفت: ثبت‌نام و حضور نوآموزان در کلاس‌های پیش دبستانی و آماده شدن برای ورود به پایه اول دبستان در خوزستان به یک فرهنگ تبدیل شده است و این مساله سبب شد که نرخ تکرار پایه نیز در استان کاهش پیدا کند.

تقی‌زاده تصریح کرد: در آغاز سال تحصیلی جدید در خوزستان ۱۱۰ هزار نفر نوآموز وارد کلاس‌های پیش دبستانی شدند. جذب و ثبت‌نام نوآموزان در سامانه سناد، جذب نوآموزان پیش دبستانی در کلاس‌های چند پایه مناطق محروم و روستایی و توانمندسازی علمی و مهارتی مربیان پیش دبستانی بخشی از برنامه‌هایی است که در طرح اجباری شدن دوره پیش دبستانی در آموزش و پرورش خوزستان مورد پیگیری قرار گرفت.

 

 

درباره : استانی

گیلان فورکا – عراق

مقامات محلی تاکید کردند از سفر نخست وزیر به بصره اطلاع نداشته اند.

دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای گفت عبدالمهدی در راستای سفر به استان بصره و اطلاع یافتن از وضعیت این شهر؛ وپس از بازدید از سایت های شرکت های نفتی البرجسیه در غرب بصره مانند شرکت بزرگ بریتانیایی بی پی، وارد شهرستان الزبیر شد.

عبدالمهدی هم چنین در این سفر، از بیمارستان الترکی در غرب استان بصره بازدید کرد و از نیازها و وضعیت ان اطلاع یافت.

وی همچنین از شرکت النرجس مجری بیشترین پروژه های زیربنایی در مرکز بصره و حی الحسین (الحیانیه ) یکی از فقیرترین مناطق استان، بازدید کرد.

عبدالمهدی طی بازدید از پروژه های گازی میدان نفتی الزبیر و پروژه های گازی و ایستگاه برق و مرکز آموزش و تاسیسات مربوط بدان نیز بازدید و از تلاششان قدردانی کرد و توصیه هایی برای عبور از موانع و تسریع در اجرای این طرح ها ارائه داد .

یک منبع دولتی نیز گفت بازدید عبدالمهدی از بصره بدون اطلاع مسئولان محلی بوده و استاندار بصره به یکی از کشورهای دیگر سفر کرده و صباح البزونی رئیس شورای بصره نیز پیش از این به بغداد سفر کرده بود.

شایان ذکر است عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق صبح امروز در سفر به بصره،از چندین منطقه بازدید کرد.

درباره : استانی


«صادق خرازی» شنبه شب در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» افزود: فارغ از تمام تعصبات سیاسی، مردم امروز در داخل کشور روی دیوار بیگانه امضا نمی کنند. امروز جوانان منتقد و افرادی که شعار بی عدالتی می دهند، از بیگانه طرفداری نمی کنند.


وی افزود: مردم ۴۰ سال است پای انقلاب ایستاده اند و بیست ودوم بهمن خواهید دید مردم چگونه به خیابان ها خواهند آمد. آیا مردمی که به آن راهپیمایی می آیند از شرایط موجود راضی هستند؟ مردم منتقد سه قوه کشور هستند اما پای انقلاب ایستاده اند. این در شرایطی است که در بسیاری از مواقع به جوانان پشت شده است و این زیبنده انقلاب نیست که برای کنار گذاشتند پیر سالاران به مجلس متوسل شویم؟


خرازی با بیان اینکه نادیده گرفتن دستاوردهای انقلاب نشان فرهنگ انقلابی ما نیست ، افزود: واقعیت آن است که در کنار مشکلات، دستاوردهای مثبتی در امور مختلف علمی داشته ایم.


وی ادامه داد: در طول انتخابات شور و شوق انتخاباتی ایجاد می کنیم، بعد از انتخابات همین صدا و سیما پرونده شادی را می بندد. اگر به جوانی که توئیت می زند اجازه دهیم به صدا و سیما بیاید و حرف خود را بزند او نیز خط قرمز ها را رعایت خواهد کرد.


دبیرکل حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه نباید در نقد بخش های مختلف کوتاهی کرد، اظهار داشت: زمانی به دلیل آمارهایی که در صدا و سیما ارائه دادم احضار شدم.


تیجه چنین نگاهی ، دیدگاه تنگ نظرانه دولتی بود که نقد رئیس آن دولت باعث دریافت احضاریه توسط منتقدان می شود.

خرازی تاکید کرد: اگر انقلاب اسلامی متعلق به مردم است باید درک کنیم مهمترین مولفه انقلاب اسلامی مردمداری است. با این که در بسیاری موارد قدم های بزرگی برداشته شده اما جا دارد در دهه آینده به سمت حل مشکلات مردم گام برداریم و از طرف دیگر باید اجازه دهیم مردم حرفشان را بزنند.


مسئولان نماد انقلاب اسلامی نیستند


خرازی در ادامه سخنان با بیان اینکه مسئولان نماد انقلاب اسلامی نیستند و باید توسط مردم نقد شوند، گفت: حرف زدن های مردم و جوانان فضای اعتماد به نفس ایجاد می کند. مردم مشکلات متعدد اقتصادی دارند. اشرافیت و فساد مردم را منزجر کرده است.

وی با تاکید براینکه در دهه پنجم انقلاب باید اصلاح ساختار شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: بسیاری از اتفاقاتی که امروز در کشور ما رخ می دهد زیبنده انقلاب اسلامی نیست. باید در مسیر جامعه دگردیسی ایجاد کرد و این حق را به منتقدان داد تا حرف خود را آزادانه بیان کنند و بدانیم که نقد به معنای تخطئه نیست.


آمریکایی ها تحلیل درستی از وضعیت ایران ندارند


خرازی با اشاره به توهم خودساخته غربی ها نسبت به ایران گفت: ترامپ و آمریکایی ها اعتقاد دارند که ایران در ماه های آینده به خاطر فشار تحریم ها دچار بحران می شود. این تحلیل ها ناشی از اطلاعات غلط و تصویر ناصحیح از لایه های جامعه ایران است. این تحلیل های اشتباه به این علت است که منفذ های اطلاعاتی آمریکایی ها، منافقین هستند.


وی تاکید کرد: آمریکایی ها در تمام این سالها در مورد ایران اشتباه کرده اند و ارزیابی آنها در طول این سالها از ایران اشتباه بوده است یکی از تحلیلگران آمریکایی در مورد ایران و وقایع زمان انقلاب می گوید؛ ما شرایط ایران را می دیدیم اما فهم اجتماعی از انقلاب مردم ایران نداشتیم.


آمریکایی ها واقعیات اجتماعی ایران رانادیده گرفتند


خرازی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها نتوانستند انقلاب اسلامی پیش بینی کنند، گفت: آمریکایی ها به شکاف عمیق نسلی حاکمیت و مردم باور نداشتند. حمایت آمریکایی ها از شاه بدون در نظر گرفتن واقعیت های اجتماعی ایران بود. تحلیلگران آمریکایی نیز بعدها به این موضع اعتراف کردند. آنها نمی دانستند مردم ایران چه می خواهند و در نتیجه ایران را از دست دادند.


وی ادامه داد: آنها آرمان های ملت ایران را درک نمی کردند و تصور می کردند رژیم شاه می تواند مشکلات مردم ایران را حل کند. این پیچیدگی ها برای آمریکایی مشکلات عمیقی آفرید.


آمریکایی ها در انتخابات اخیر ۳ بر هیچ عراق را به ایران باختند


خرازی با اشاره اقدامات آمریکایی ها علیه ایران در تمام ابعاد سیاسی و اقتصادی در چهار دهه گذشته گفت: آمریکایی ها ایران را سرزمین امن خود می دانستند و هیچ گاه فکر نمی کردند همه اقشار فارغ از هر عقیده و باوری در انقلاب اسلامی حضور پیدا کنند. مردم ایران از نهضت تنباکو، مشروطه و نفت همواره خواستار آزادی عدالت و پیشرفت و دموکراسی بودند.


وی ادامه داد: آمریکایی ها هیچ گاه این مسائل را درک نکردند و چشمشان را روی این مسائل بستند و همواره می گویند در ایران دموکراسی نیست.

دبیر کل حزب ندای ایرانیان افزود: همه منطقه علیه آمریکایی ها هستند.


امریکایی ها در سوریه و عراق از داعش حمایت کردند. اما مردم این دو کشور با همکاری ایرانی ها داعش را شکست دادند و جالب آنکه آنها مدعی شکست داعش هستند. این مردم منطقه و ایرانی ها هستند که پیروز هستند. به طوری که جو بایدن معتقد است آمریکایی ها در انتخابات اخیر ۳ بر هیچ عراق را به ایران باختند.


نفوذ ایران تصمیم ساز است


خرازی با بیان اینکه اتفاقی در منطقه نیست که ایران در آن نقش نداشته باشد ، گفت: امروز ایران، ترکیه و روسیه نقش اصلی را در منطقه ایفا می کنند. ما یک متر نگاه غیرمنطقی به مرزهای دیگران نداریم. امروز در یمن تحلیل و حرف وزیر خارجه ایران نافذ ترین سخن در میان سخنان وزرای خارجه منطقه است.


وی ادامه داد: عرب ها در زمان مذاکرات به جان کری ایراد می گرفتند که متحد استراتژیک شما هستیم اما شما با ایرانی ها مذاکره می کنید، کری در جواب آنها می گوید؛ تمام کشورهای عربی جمع شوند یک قاسم سلیمانی نخواهید داشت.


دبیر کل حزب ندای ایرانیان تاکید کرد: نفوذ ایران در منطقه عادی نیست و این نفوذ تصمیم ساز است. زمانی می خواستند ایران را نادیده بگیرند آیا توانستند ایران را نادیده بگیرند. امروز مخالفان ایران مشکل قطر را نمی توانند حل کنند./ ایرنا

 

درباره : استانی
صفحات سایت