گیلان فورکا


شبکه بانکی ایران باید با استانداردهای جهانی هماهنگ سازی شود

مشکلات نظام بانکی و بانک‌ها از سوی مسئولین اقتصادی کشور درک می‌شود اما اجماع خاصی برای رفع مشکلات شکل نگرفته است؛ بانک مرکزی با حضور رییس کل بانک مرکزی جلساتی داشته و راهکارهایی را ارائه کرده اما زمانی که قرار بود هزینه بشود مشکلاتی ایجادشده است. بانک مرکزی در یک جبهه برای تخصیص اعتبار به‌منظور وصول بدهی مؤسسات مالی فاقد مجوز به مردم می‌جنگید و در یک‌سوی دیگر مورد توهین قرار می‌گرفت که باعث شد بانک مرکزی مورد جفا قرار بگیرد.

این جملات را رییس پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص حل مشکلات شبکه بانکی اظهار داشته تا تحلیلی از وضعیت این شبکه داشته باشد. علی دیواندری اعتقاد دارد که عزم و اراده کلی وجود دارد و در کشوری که درآمد ارزی مشخصی دارد باید منبع اعتبار برای انجام کار مشخص و از آن استفاده شود. به گفته او،مشکلات سیستم بانکی با نشستن در جلسه حل نخواهد شد و برخوردهایی که با مشکلات می‌شود نشان از عدم درک درست مسئله اصلی دارد. در نگاه او، مسئله اساسی این است که در شرایط بحران مالی، بانک‌های کشورهایی مثل کره جنوبی و آمریکا مشکل جدی پیدا کرد و آمریکا تنها معادل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار هزینه کرد تا نظام بانکی آن، نجات پیدا کرد.

برای بررسی نکات تحلیلی او، برخی از گفته‌های او در خصوص ریشه‌یابی مشکلات شبکه بانکی را گردآوری کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

هنوز به جواب مشخصی نرسیده‌ایم

علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص مشکلات شبکه بانکی کشور با اشاره به اهمیت ریشه‌یابی دقیق مشکلات گفت: باید با یک کار فکری راهکاری پیدا کرد که بدون اینکه دولت در این بخش منابع نقدی تزریق کند چگونه این مشکل را باید حل کرد، با توجه به اینکه سند توسعه ملی نیز در این بخش خیلی پاسخگو نبود.

دیواندری ادامه داد: در کشور برای این مشکل هنوز به جواب مشخصی نرسیده‌ایم و باید باکارهای فکری مدل‌های نوینی در این بخش برای حل مشکل بانک‌ها طراحی شود.

 

نقدینگی بالا بانک‌های بدون پول

علی دیواندری، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به رشد نقدینگی گفت: علیرغم این افزایش‌ها، بانک‌ها با مشکل منابع مواجه هستند و در کشور بحث تأمین مالی تولید و صنعت راداریم و نگرانی نیز وجود دارد که تولیدکنندگان نیاز به نقدینگی داشته و مرتب نیز رو به رشد است، درحالی‌که نرخ نظام بانکی بالا است.

وی ادامه داد: بر این اساس بررسی سطحی به لحاظ مدل کسب‌وکار و فناوری نشانگر این است که بنگاه‌های ماتحت نظام و روش‌های سنتی کار می‌کنند و ۸۰ درصد بنگاه‌های ما بر اساس دستگاه‌های مدیریت کسب‌وکار کار می‌کنند و کار کردن با این سیستم، عایدی جز ضرر ندارد و تأمین مالی این بنگاه نیز، مواجه با عدم بازگشت خواهد شد.

وی افزود: تأمین مالی بنگاه‌ها درنهایت از محل سپرده‌های مردم است و این مشکل جدی دارد و طبیعتاً تأمین مالی در بخش زیادی از بنگاه‌ها برای فعالیت مولد اقتصاد نیست که ارزش‌افزوده اقتصادی تولید کند، بلکه ابزاری برای بقا است تا هزینه‌های بابت عقب‌ماندگی در بخش‌های دیگر را داشته باشیم.

به گفته دیواندری، نگهداری نرخ در بازار کار راحتی نیست و البته رقیب بانک‌ها نیز بازار سرمایه هستند که به لحاظ اوراق منتشرشده ۳۷ هزار میلیارد تومان اوراق در بازار در حال معامله است که بخش عمده آن نیز، اوراقی است که دولت منتشر کرده و صندوق‌هایی نیز در کنار این با درآمد ثابت وجود دارد که سهم عمده سپرده پذیری در صندوق‌ها صورت می‌گیرد.

به گفته او، وضعیت نظام بانکی، یک اوضاع خاص است و نگرانی‌هایی در رابطه با آن وجود دارد؛ این در حالی است که در قالب یک طرح کلان که مطالعات جامع اقتصاد ایران را دنبال می‌کند، نظام بانکی مورد تحلیل قرارگرفته است. این طرح اکنون در اختیار بانک مرکزی قرار داده‌شده و البته این بانک نیز به دستور رئیس‌جمهوری، اقداماتی را در رابطه با اصلاح نظام بانکی انجام داده است.

 

عدم پایداری در مباحث مالی

علی دیواندری با اشاره به شرایط پیش رو و تأثیراتی که بازارهای مختلف در بخش مالی بر روی یکدیگر به جای گذاشته‌اند،گفت:راهکارهای ثبات مالی از سوی کارشناسان و مسئولان بانک مرکزی مطرح شده تا بتوانیم به صورت اساسی و عمقی‌تر به این مسئله و حل این چالش ورود کنیم.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: عدم پایداری در مباحث مالی مشکلات بسیاری را برای نظام اقتصادی ایران ایفا کرده که البته آسیب‌های ایجادشده منجر به عدم برنامه ریزی دقیق و بلندمدت در بخش مالی و اقتصاد ایران شده است.

وی تصریح کرد: اگر بخش واقعی اقتصاد بخواهد فعالیت صحیحی داشته باشد نیازمند رفع موانع پیش روی خود است که در این میان باید توجه داشت که رشد و بالندگی اقتصاد و تبدیل آن به یک محرک نیازمند حمایت بخش مالی و عملکرد منسجم آن است، ضمن اینکه بخش مالی زمانی می‌تواند به صورت منسجم و یکپارچه عمل کند که در درون خود هماهنگی و انسجام داشته باشد.

اوخاطرنشان کرد: شبکه بانکی ایران باید با استانداردهای جهانی هماهنگ سازی شده، چرا که مادمی که سایر بخش‌های مالی با این نظام هماهنگ نباشند، موفق نخواهیم بود.

 

نقش استقلال بانک مرکزی

دیواندری با اشاره به  استقلال و اقتدار کافی در اختیار بانک مرکزی هم گفت: با قانون فعلی، بانک مرکزی توان کمی در نظارت دارد. استقلال ستون فقرات بانک مرکزی است و بخش نظارت باید تقویت شود و امیدواریم این مسائل در قانون جدید دیده شود.

وی با اشاره به مطالعات تطبیقی انجام شده در این پژوهشکده، گفت: قانون ما ضعیف است و کشورهای اطراف ما قوانین بانک مرکزی‌شان اصلاح شده است. در برخی از کشورهای اطراف ما در ۲۰ سال گذشته ۱۸ بار قانون بانک مرکزی‌شان اصلاح شده است.

وی گفت: موضوع اصلی‌تری که باید درباره آن بحث شود، قبل از شورای فقهی و وجود آن در بانک مرکزی، نظارت شرعی است.

دیواندری، قانون پولی و بانکی ۱۳۵۱ را قانونی کهنه و قدیمی توصیف کرد که از ابعاد مختلف از جمله درباره استقلال بانک مرکزی نیاز به اصلاح دارد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی دستور کار اصلی بانک مرکزی را صیانت از سپرده گذاران اعلام کرد که در موضوع استقلال باید به آن توجه شود.

 

اصلاح قانون بانکداری بدون ربا ؛غیرمنسجم

دیواندری، اقدامات گذشته برای اصلاح قانون بانکداری بدون ربا را غیرمنسجم دانست و افزود: در تمام کشورها یک قانون بانک مرکزی و یک قانون پولی و بانکی وجود دارد و بهتر است تا زمان تصویب قانون بانک مرکزی، قانون بانکی اصلاح نشود زیرا مراد اصلی حاصل نخواهد شد و مشکلات جدیدی به وجود خواهد آمد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی به یکی ازمطالعات اخیر انجام شده اظهار داشت: باید برای هر قانونی، مدل استقرار تدوین کنیم؛ باید برای قانون فرایند اجرایی، ساختار اجرایی و الزامات درون نظام بانکی را تدوین کنیم.

دیواندری گفت: همچنین برای تصویب قانون‌های جدید باید ابزارهای لازم و سیستم فناوری اطلاعات لازم در اختیار داشته باشیم تا ببینیم عقود صوری نیست.

وی تصریح کرد: ما در بحث‌های مربوط به شورای فقهی و نظارت شرعی و برخی از زیرساخت‌های لازم از جمله تدوین صورت‌های مالی اقدامات لازم را انجام نداده‌ایم و هر قانون دیگری هم بیاید، از آنجایی که مشکل در اجراست، مشکل حل نخواهد شد.

دیواندری، یکی از فاکتورهای تحقیق انجام شده را وضعیت جایگاه شورای فقهی در قانون عنوان کرد و اظهار داشت: در قانون برنامه ششم، شورای فقهی جایگاه مشخصی دارد که باید اجرایی شود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، ریسک شریعت و نظارت شرعی را دو الگوی مطرح در بین کشورهای اسلامی برای بانکداری اسلامی عنوان کرد و  گفت: طبیعتاً شورای فقهی به دنبال تطبیق عقود بانک‌ها با مسائل شرعی است تا بانک‌ها دچار ریسک شریعت نشوند.

 

بانکداری اسلامی در کشورهای دیگر

وی، بانکداری اسلامی در کشورهای دیگر را در سه طبقه رویکرد حداقلی، رویکرد میانی و رویکرد حداکثری عنوان کرد و اظهار داشت: وجود قانون واحد، اجباری بودن نظارت شرعی و وجود نهاد نظارتی خارج از سیستم بانکی  از استاندارد سازی معیارهای این طبقه بندی هستند.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: انگلیس، آمریکا و عربستان رویکردهای حداقلی دارند زیرا  قانون بانکداری اسلامی تنها برای جلب رضایت مشتریان  است و حالت مشورتی دارد.

دیواندری گفت: کویت و قطر رویکرد میانی دارند زیرا قانون واحدی داشته و نظارت شرعی نیز اجباری است ولی نهاد مستقل بیرونی برای نظارت بر اجرای آن وجود ندارد.

وی افزود: مالزی، اندونزی و بحرین از جمله کشورهایی هستند که رویکرد حداکثری دارند زیرا قانون واحد، اجباری بودن نظارت شرعی و نهاد مستقل خارج از نظام بانکی دارند.

وی یادآور شد: در سایر کشورهایی که از نظام بانکداری اسلامی برخوردارند، به طور سالیانه گزارش انطباق با شریعت منتشر می‌شود که می‌توان این رویه را در نظام بانکی ایران نیز مستقر کرد و بانک قرض الحسنه مهر به دلیل استفاده از عقد قرض الحسنه می‌تواند پیشرو باشد.

وی در ادامه با تاکید بر عملکرد مطلوب بانک قرض الحسنه مهر ایران در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی، گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های مهم این بانک، توجه به مسئولیت و بانکداری اجتماعی در کنار فعالیت‌های اقتصادی است.

دیواندری اظهار داشت: در شرایطی که افزایش حجم سپرده‌ها قابل تصور نیست، این بانک با رشد جذب سپرده مواجه بوده که این نشان از عملکرد و مدیریت آن صحیح دارد.

وی با یادآوری مشکلات بانک‌ها در تدوین صورت‌های مالی و نیز مشکل بازگشت منابع بانکی گفت: از آنجا که بانک قرض الحسنه مهر تسهیلات خرد را پوشش می‌دهد، از ریسک تسهیلات دهی کمتری برخوردار است.

 

به روزرسانی شبکه بانکی در عرصه جهانی

دیواندری در خصوص تحریم‌های جدید شبکه بانکی هم  اظهار داشت: پس از برجام نیز بسیاری از کشورها تلاش کردند تا اجازه ندهند ایران از منافع برجام استفاده کند اما به هر حال اروپایی‌ها اکنون بسیار فعال بوده و نشان داده‌اند که پایبند به توافقات صورت گرفته در قالب برجام هستند و البته در همایش بانکی ایران و اروپا نیز قرار بر این است که آنها حضور یابند، مسائل ایران را بشنوند و بر پیشرفت‌های این مسیر افزوده شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از فعالان عرصه بانکی اکنون از اروپا با ایران ارتباط برقرار کرده‌اند، این در حالی است که نظام بانکی باید در رابطه با دستگاه‌های جدید تطبیق و مبارزه با پولشویی اقداماتی را به عمل آورد.

وی افزود: یکی از منابع قابل اتکا برای روزآمد شدن بانک‌ها جمع‌های تخصصی است که مدیران شرکتهای حسابرسی از اروپا است و البته مذاکراتی نیز بین طرف‌های ایرانی و اروپایی شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از بانکهای ایران ریسک ندارند، اما چون صورتهای مالی خود را شفاف نمی‌کنند، بانک‌های بین المللی با آنها وارد عمل نمی‌شوند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی از تلاش پژوهشکده پولی و بانکی برای شفاف سازی نظام بانکی در فضای بین المللی خبر داد و گفت: اغلب شرکتهای حسابرسی در ایران بررسی‌هایی حضور دارند و علاقمندی بانک‌های ایرانی برای شفافیت را دیده‌اند؛ البته در دوره تحریم هم بانکهای ایران مشکل اقتصادی نداشته‌اند.

 

اصلاح شبکه بانکی

او با اشاره به اصلاحات نظام بانکی هم گفت: با تمهیدات بانک مرکزی این اصلاحات در حال انجام بوده و سیستم بانکی به سمت سالم سازی در حال حرکت است بر این اساس بانک‌ها نسبت به زدودن دارایی‌های سمی از ترازنامه‌های خود اقدام کرده‌اند اما به صورت کلی برای اصلاحات نظام بانکی طرح مفصلی تهیه شده است.

دیوان دری گفت: در حوزه قوانین و مقررات اقداماتی در دست اجراست اما به موازات آن برخی اقدامات در حوزه ساماندهی مؤسسات مالی غیرمجاز نیز که سیستم بانکی را تحت الشعاع خود قرار داده بودند در دست انجام است.

وی در خصوص دغدغه‌های مطرح شده در مورد ورود منابع مالی این سپرده گذاران به بازارهای کاذب در شرایط فعلی خاطرنشان کرد: این سپرده‌ها می‌توانند به عنوان منابع جاری استفاده شود اما به هر حال بانک مرکزی هم تدابیری در نظر گرفته که سیالیت آن کم شود اما به هر حال قابلیت نقد شدن دارند. ضمن اینکه در موضوع اصلاحات نظام بانکی باید به این نکته توجه کرد که قانون بانک مرکزی بسیار قدیمی است و باید روی آن اصلاحاتی صورت گیرد.

 

باید تبعات الحاق به FATF بررسی شود

دیوان دری در خصوص الحاق ایران به FATF و تبعیت از قوانین مبارزه با پولشویی عنوان کرد: موضوع را باید از دو جنبه نگاه کرد یکی اینکه از نگاه کارشناسی نظام بانکی ایران باید از قواعدی تبعیت کند که که بتواند با سیستم بانکی بین المللی کار کند ولی حقیقت آن است که در شرایطی که جامعه جهانی با خروج آمریکا از برجام مشخص نیست چه موضعی در قبال ایران داشته باشد باید شرایط را سنجید.

وی در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد اروپا با ایران کار کند باید آن دسته از مواد مورد نیاز نظام بانکی که باید برای کار در حوزه بین الملل از آن تمکین نماید اجرایی شود تا مسیر هموار گردد ولی در شرایطی که پالس‌هایی مبنی بر این مطرح است که نظام بانکی دنیا آنگونه که باید و شاید با ایران کار نمی‌کند مسئولان باید به این فکر باشند که با دورنمای این سیاست‌ها با الحاق به چنین معاهداتی چه سرنوشتی برای ایران رقم خواهد زد.

 

درباره : استانی

لیگ برتر فوتبال؛

پرسپولیس با شکست پارس جنوبی، یک پله صعود کردجمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ – ۱۹:۲۵


تیم فوتبال پرسپولیس تهران به دنبال برد سه بر یک در دیدار خانگی برابر پارس جنوبی با یک پله صعود به جایگاه دوم جدول لیگ برتر فوتبال رسید و ذوب‌آهن نیز با برتری صنعت نفت به جایگاه چهاردهم جدول سقوط کرد.

گیلان فورکا ـ ایران ـ ورزشی

هفته پانزدهم مسابقات لیگ برتر فوتبال، عصر امروز (جمعه) با برگزاری سه دیدار پیگیری شد. تراکتورسازی مقابل فولاد خوزستان شکست خورد و در رده چهارم جدول باقی ماند. فولادی‌ها هم با هدایت افشین قطبی به جایگاه هفتم جدول صعود کردند. صنعت نفت با شکست سایپا، به پنج هفته ناکامی خود در کسب پیروزی خاتمه داد و با ۱۶ امتیاز به رتبه یازدهم جدول رسید. برد صنعت نفت باعث شد ذوب‌آهن به رتبه چهاردهم جدول سقوط کند و به انتهای جدول نزدیک‌تر شود.

اما تیم فوتبال پرسپولیس نیز امروز به مصاف پارس جنوبی رفت و با درخشش «علی علیپور» به پیروزی سه بر یک دست یافت.

پرسپولیس با این پیروزی ۳۱ امتیازی شد و با یک پله صعود در رده دوم جدول لیگ برتر قرار گرفت. هم اکنون پدیده مشهد با همین تعداد امتیاز و گل زده بیشتر در صدر جدول قرار دارد.

فردا و در آخرین دیدار هفته پانزدهم، سپاهان اصفهان به میهمانی استقلال خوزستان می رود و صورتی که حتی یک تساوی کسب کند به صدر جدول خواهد رسید و می تواند قهرمان نیم فصل شود.

قضاوت دیدار امروز که در حضور حدود ۲۵ هزار تماشاگر ورزشگاه آزادی برگزار شد را «رضا کرمانشاهی» برعهده داشت.

پرسپولیس بیشتر حملات خود را در دقایق ابتدایی از جناح چپ طراحی کرد تا با حرکات «امید عالیشاه» راهی به دروازه حریف پیدا کند.

در دقیقه ۳۰ نخستین فرصت گلزنی میزبان ایجاد شد و «علی علیپور» با تیزهوشی گلزنی کرد تا پرسپولیس از حریف خود پیشی بگیرد.

در ادامه نیمه نخست شاگردان «مهدی تارتار» در تیم پارس جنوبی، چند حمله را برای جبران نتیجه انجام دادند، اما فرصت ایده آلی برای رسیدن به این مهم ایجاد نکردند.

در نیمه دوم بازهم پرسپولیس هجومی نشان داد و در دقیقه ۵۰ «علیپور» گل دوم خود و تیمش را به ثمر رساند.

در دقیقه ۵۴ همکاری عالی بازیکنان پرسپولیس توپ را به «امید عالیشاه» رساند تا این هافبک با تجربه گل سوم را به نام خود ثبت کند.

در ادامه چندین موقعیت خطرناک برای پرسپولیس و پارس جنوبی جم بدست آمد که هیچ کدام منجر به گل نرسید.

پرسپولیسی ها در ادامه به حفظ بازی پرداختند، اما پارس جنوبی در دقیقه ۹۴ به پنالتی رسید تا «روح الله سیف اللهی» یکی از گل های خورده را جبران کند.

*ترکیب پرسپولیس:

علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل‌زاده،‌ سید جلال حسینی،‌ امید عالیشاه(محمداحسان حسینی)، احمد نوراللهی،‌ آدام همتی، سعید حسین‌پور(حمیدرضا طاهرخانی)، شایان مصلح، علی علیپور، سیامک نعمتی و گادوین منشا(محمدامین اسدی)

*ترکیب پارس جنوبی:

رحمان احمدی، محمد ستاری، حامد نورمحمدی، محسن بنگر(امیر شعبانی)، سعید محمدی‌فر، شهرام گودرزی، محمد نوری، حسین پورامینی، نیما انتظاری، مجید علیاری (روح اله سیف اللهی) و ابراهیم صالحی

“);
else {
//console.log(data[i].id);
$(‘.comment_box’).attr(‘data-id’,data[i].id);
id_comment = data[i].id;
}
});
}
});
(function (d) {
d.fn.shake = function (a) {
“function” === typeof a && (a = { callback: a }); a = d.extend({ direction: “left”, distance: 20, times: 3, speed: 140, easing: “swing” }, a); return this.each(function () {
var b = d(this), k = { position: b.css(“position”), top: b.css(“top”), bottom: b.css(“bottom”), left: b.css(“left”), right: b.css(“right”) }; b.css(“position”, “relative”); var c = “up” == a.direction || “down” == a.direction ? “top” : “left”, e = “up” == a.direction || “left” == a.direction ? “pos” : “neg”, f = {}, g = {}, h = {}; f[c] = (“pos” == e ? “-=” : “+=”) + a.distance; g[c] =
(“pos” == e ? “+=” : “-=”) + 2 * a.distance; h[c] = (“pos” == e ? “-=” : “+=”) + 2 * a.distance; b.animate(f, a.speed, a.easing); for (c = 1; c 0) {
$.ajax({
type: “POST”,
url: “//api.alalam.ir/service/modules/comment/ajax.php”,
data: { id: $(‘.comment_box’).attr(‘data-id’), name: $(“#txtname”).val(), email: $(“#Textemail”).val(), token: $(“.token”).text(), txt: $(“#txtmessage”).val(), siteid: 1, tableid: 0, parentid: 0, url: (“”) },
success: function (res) {
$(‘#AddCommentResult’).show();
$(‘#cmtSection’).hide();
//alert(res);
},
error: function (xhr, ajaxOptions, thrownError) {
//alert(‘message not sent’);
alert(JSON.stringify(xhr)+”-“+ajaxOptions+”-“+thrownError);
}
});

}
else { $(“#txtmessage”).css({ “border-color”: “red” }); }
});
});
(function ($) {
$.fn.extend({
limiter: function (limit, elem) {
$(this).on(“keyup focus”, function () {
setCount(this, elem);
});
function setCount(src, elem) {
var chars = src.value.length;
if (chars > limit) {
src.value = src.value.substr(0, limit);
chars = limit;
}
elem.html(limit – chars);
}
setCount($(this)[0], elem);
}
});
})(jQuery);

درباره : استانی


بسیاری از رهبران اروپایی معتقدند که ترزا می در نشست اخیر بطور شفاف خواسته های بریتانیا را مطرح نکرده است و با توجه به برآینده سخنان این رهبران می توان گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمی از موضع گیری های ترزا می ناامید شده اند.


در همین راستا ویدئویی منتشر شده است که در آن ترزا می، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا را متهم می کند به او اتهام گنگ داده است. که البته رئیس کمیسیون اروپا این گفته را انکار می کند. صبح جمعه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه هم تاکید کرد که برکسیت در صورتی می تواند اجرایی و عملی شود که دولت بریتانیا بطور شفاف با اتحادیه اروپا سخن بگوید.


همزمان کمیسیون اروپا اعلام کرده است که تمام شهروندان بریتانیایی که پس از برکسیت قصد ورود به اروپا را دارند باید با پرکردن فرم های آنلاین مبلغ هفت یورو برای ورود به اتحادیه اروپا پرداخت کنند. این هفت یورو برای یک محدوده سه ساله خواهد بود.


آخرین جلسه شورای اروپایی در سال ۲۰۱۸ میلادی با حمایت همه جانبه رهبران اروپایی از توافق نامه برکسیت بین دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا به کار خود پایان می دهد.


رهبران اروپایی از نخست وزیر بریتانیا، ترزا می، خواستند تا آنجا که در توان دارد برای تصویب توافق نامه فعلی برکسیت تلاش کند تا این توافق نامه بتواند در پارلمان بریتانیا رای بیاورد.


یکی از مهم ترین نقاط ضعفی که نمایندگان پارلمان بریتانیا که مخالف آخرین توافق نامه برکسیت هستند، مطرح می کنند عدم شفافیت درباره رابطه تجاری و اقتصادی بریتانیای پس از برکسیت با اروپا است.


دیوید لیدینگتون یکی از مهم ترین چهره های محافظه کاران بریتانیا و وزیر پیشین دادگستری ترزا می می گوید: «امیدوارم که رهبران ۲۷ کشور اروپایی دست کم راه‌های روشن و شفافی درباره آینده تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا ارائه کنند، چرا که نخست وزیر اگر می خواهد توافق نامه اخیر رای بیاورد نیاز به چنین شفافیت هایی دارد.»


دیوان دادگستری اروپا: بریتانیا می‌تواند به‌طور یک‌جانبه برکسیت را لغو کند


همزمان بسیاری از مخالفان ترزا می در بریتانیا اعلام می کنند که نخست وزیر توانایی پیروزی در مذاکرات برکسیت را نداشته و باید از قدرت کناره گیری کند. یکی از آنها نایجل فاراژ، رهبر سابق حزب راست گرای افراطی یوکیپ و نماینده پارلمان اروپا از بریتانیا است.


نایجل فاراژ که از او به عنوان یکی از عوامل اصلی رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا نام برده می شود در آخرین واکنش جمعه اعلام کرد که بار دیگر ترزا می در جلسه رهبران اروپایی در بروکسل نشان داد که نمی تواند آنطور که شایسته یک رهبر بریتانیایی است بر سر منافع این کشور بجنگند و پیروز شود.


ترزا می در هفته های گذشته تحت شدیدترین انتقادها از سوی احزاب مخالف و متحد محافظه کاران قرار داشته است. همزمان خانم می تحت شدیدترین فشارها از سوی حزب متبوع خود محافظه کاران نیز بوده است.


دو روز پیش اعضای محافظه کار و طرفدران برکسیت سخت در پارلمان بریتانیا خواستار برکناری ترزا می از راس حزب شدند که البته خانم می توانست با کسب نزدیک به دو سوم آرای نمایندگان محافظه کار همچنان رهبر حزب باقی بماند./ یورونیوز

درباره : استانی

به‌رغم بارش‌های مناسب پاییزی، در حال حاضر ۱۱۸میلیون و ۷۰۰هزار مترمکعب آب در مخزن سد کرج ذخیره شده است که به‌معنای خالی‌بودن ۴۲درصد از حجم مخزن این سد است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، سد کرج به‌عنوان نخستین سد چندمنظوره ایران در سال ۱۳۴۰ به بهره‌برداری رسید. این سد که یکی از ۵ سد اصلی تأمین آب شرب استان تهران است با سطح حوزه آبریزی به‌مساحت ۷۶۴ کیلومترمربع و با متوسط جریان آب سالانه به‌میزان ۴۷۲ میلیون مترمکعب در استان تهران و در فاصله ۶۳کیلومتری شمال غربی تهران و در کیلومتر ۲۳ جاده کرج  ــ چالوس، در شمال شهرستان کرج قرار دارد.

در حال حاضر با ورودی آب از رودخانه‌های بالادست و برداشت آب برای مصارف زیست‌محیطی، شرب و کشاورزی، از مجموع حجم ۲۰۵ میلیون مترمکعبی مخزن این سد ۱۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب آب پشت این سد ذخیره شده است.

به‌عبارتی در حال حاضر ۵۸ درصد ظرفیت سد کرج پُر از آب است و در حالی به پایان پاییز نزدیک می‌شویم که ۴۲درصد از حجم مخزن این سد مهم در تأمین آب شرب دو استان تهران و البرز، خالی است.

The post ذخیره آب در سد کرج به ۱۱۸میلیون مترمکعب رسید/ نیمی از مخزن سد کرج خالی است appeared first on گیلان فورکا.

درباره : استانی

روحانی در پایان نشست سران ۳ قوه: نمی‌گذاریم مردم دچار مضیقه شوند، عقب‌نشینی مکرون نتوانست معترضین را متقاعد کند، کانال مالی ایران با ۳ کشور برقرار شد و حرکت معکوس در بازار دلار از جمله عناوین صفحه اول روزنامه‌های امروز کشورند.

درباره : استانی

زخمی شدن یک نظامی اسرائیلی در شمال رام اللهپنج‌شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ – ۱۸:۰۰


رسانه‌های محلی از یک عملیات زیرگیری با خودرو در «البیره» واقع در شمال رام‌الله و زخمی شدن یک نظامی صهیونیست خبر می دهند؛نظامیان صهیونیست به عامل عملیات شلیک کرده‌اند.

گیلان فورکا – فلسطین اشغالی

یک نظامی صهیونیست پنجشنبه شب در شهر البیره در مرکز کرانه باختری زخمی شد، سایت صیهونیستی ۰۴۰۴ گزارش داد یک خودرو را این اشغالگر را زیرگرفته است.

نیروهای اسرائیلی به سمت این جوان فلسطینی که سوار برخودرو بود تیراندازی کردند و وی را به شهادت رساندند.

“);
else {
//console.log(data[i].id);
$(‘.comment_box’).attr(‘data-id’,data[i].id);
id_comment = data[i].id;
}
});
}
});
(function (d) {
d.fn.shake = function (a) {
“function” === typeof a && (a = { callback: a }); a = d.extend({ direction: “left”, distance: 20, times: 3, speed: 140, easing: “swing” }, a); return this.each(function () {
var b = d(this), k = { position: b.css(“position”), top: b.css(“top”), bottom: b.css(“bottom”), left: b.css(“left”), right: b.css(“right”) }; b.css(“position”, “relative”); var c = “up” == a.direction || “down” == a.direction ? “top” : “left”, e = “up” == a.direction || “left” == a.direction ? “pos” : “neg”, f = {}, g = {}, h = {}; f[c] = (“pos” == e ? “-=” : “+=”) + a.distance; g[c] =
(“pos” == e ? “+=” : “-=”) + 2 * a.distance; h[c] = (“pos” == e ? “-=” : “+=”) + 2 * a.distance; b.animate(f, a.speed, a.easing); for (c = 1; c 0) {
$.ajax({
type: “POST”,
url: “//api.alalam.ir/service/modules/comment/ajax.php”,
data: { id: $(‘.comment_box’).attr(‘data-id’), name: $(“#txtname”).val(), email: $(“#Textemail”).val(), token: $(“.token”).text(), txt: $(“#txtmessage”).val(), siteid: 1, tableid: 0, parentid: 0, url: (“”) },
success: function (res) {
$(‘#AddCommentResult’).show();
$(‘#cmtSection’).hide();
//alert(res);
},
error: function (xhr, ajaxOptions, thrownError) {
//alert(‘message not sent’);
alert(JSON.stringify(xhr)+”-“+ajaxOptions+”-“+thrownError);
}
});

}
else { $(“#txtmessage”).css({ “border-color”: “red” }); }
});
});
(function ($) {
$.fn.extend({
limiter: function (limit, elem) {
$(this).on(“keyup focus”, function () {
setCount(this, elem);
});
function setCount(src, elem) {
var chars = src.value.length;
if (chars > limit) {
src.value = src.value.substr(0, limit);
chars = limit;
}
elem.html(limit – chars);
}
setCount($(this)[0], elem);
}
});
})(jQuery);

درباره : استانی


 


 فاز دوم سامانه یکپارچه فروش بلیط الکترونیکی موزه ها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور روز پنجشنبه با حضور «علی اصغر مونسان» معاون رئیس جمهوری در محوطه میراث جهانی تخت جمشید راه اندازی شد. در این فاز از توسعه سامانه، اماکن پربازدید استان فارس اعم از تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، سعدیه، حافظیه، حمام وکیل و ارگ کریم‌خانی مجهز به زیرساخت فروش الکترونیکی شدند.

این آثار تاریخی در زمره پربازدید ترین جاذبه های فرهنگی تاریخی استان فارس تلقی می شوند.

معاون رئیس جمهوری در سخنانی در این آیین گفت: افزایش سطح خدمات به لحاظ کمی و کیفی برای گردشگران داخلی و خارجی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار دارد و الکترونیکی کردن بلیط سایت های تاریخی نیز اقدامی در این راستا است. پیش از این فروش بلیط به صورت دستی انجام می شد که علاوه بر نیروی انسانی بسیار زیاد، رضایتمندی کافی برای گردشگران ایجاد نمی کرد، خوشبختانه با راه اندازی سامانه فروش الکترونیک در چند کاخ موزه تهران این حرکت ادامه یافت و امروز شاهد بهره برداری از این سامانه در تخت جمشید هستیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: راه اندازی این سامانه صحت و سلامت کار را ارتقا می دهد و باعث افزایش سطح ارائه خدمات به گردشگران می شود. با توجه به اینکه گردشگران در سراسر دنیا بلیط اماکن و سایت های تاریخی را به عنوان یادگاری نگهداری می کنند، تمهیداتی پیش بینی خواهد شد تا بلیط الکترونیکی به گونه ای باشد که امکان نگهداری آن وجود داشته باشد.

معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: راه اندازی سامانه فروش بلیط الکترونیک اقدام بسیار خوبی است و امیدواریم این سامانه بزودی در سایر سایت های تاریخی کشور نیز راه اندازی شود. /ایرنا

درباره : استانی


در حالی‌که روز گذشته برخی رسانه‌ها از قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم گوشت مرغ خبر دادند، معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: هیچ کمبودی در تولید و تامین گوشت مرغ وجود ندارد و برخی مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای غیرکارشناسی باعث به هم خوردن جو روانی بازار و این افزایش قیمتهای غیرمنطقی شده است.

کارگروه تنظیم بازار ۱۳ آذر ماه امسال حداکثر قیمت مرغ زنده تحویل درب واحد مرغداری را کیلویی ۶۳۵۰ تومان و حداکثر قیمت مصرف‌کننده گوشت مرغ را ۹۸۰۰ تومان تعیین کرد. این در حالی است که روز گذشته اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی اعلام کرد که قیمت گوشت مرغ به ۱۲ هزار و ۶۰۰ رسیده است و به دلیل آن‌که نرخ اعلامی مرغ زنده از طرف تولیدکنندگان بیشتر از نرخ اعلامی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است، این نرخ را در راستای حمایت از مصرف‌کنندگان و عدم رسمیت بخشیدن به قیمتهای نامتعارف، اعلام نمی‌کند.

به گزارش گیلان فورکا، در این رابطه مرتضی رضایی – معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام – به ایسنا گفت: معمولا در سه ماهه سوم هر سال قیمت گوشت مرغ با توجه به الگوی مصرف موجود در بازار، در پایین‌ترین حد خود قرار می‌گیرد اما برخلاف مهر و آبان ماه امسال که بازار گوشت مرغ روند نسبتا متعادلی داشت، قیمت این محصول پروتئینی در آذر ماه با نوسانات غیر منطقی روبه شده است.

وی افزود: هم‌اکنون هیچ مشکلی در تولید و تامین گوشت مرغ وجود ندارد و به نظر می‌رسد که برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی و مصاحبه‌ها باعث به هم خوردن جو روانی بازار و گرانی‌های اخیر شده است.

رضایی ادامه داد: تولید گوشت مرغ نه تنها در آذر ماه کمتر نشده است بلکه نسبت به گذشته افزایش تولید هم داشته‌ایم و اگر جوسازی روانی را عامل گرانی این محصول پروتئینی می‌دانیم به این دلیل است که افزایش قیمت چند صد تومانی گوشت مرغ در یک روز و حتی کمتر، امکان‌پذیر نیست وتنها با این فضاسازی‌ها اتفاق می‌افتد چرا که تولید گوشت مرغ نمی‌تواند در این بازه‌های زمانی و حتی در طول یک ماه تا این حد با نوسان مواجه شود.

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و دیگر سازمانهای نظارتی متولی تنظیم بازار موظف هستند که ضمن رصد بازار همه محصولات با گرانی و گران‌فروشی و افزایش قیمتهای غیرمنطقی برخورد کنند اما متاسفانه شاهد این پویایی در ناظران بازار نیستیم.

 

درباره : استانی

گیلان فورکا – لبنان

«سعد الحریری» نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه لبنان روز پنج‌شنبه در واکنش به ادعای رژیم صهیونیستی در مورد کشف تونل‌هایی از لبنان تا فلسطین اشغالی، گفت تل‌آویو خود مسئول این وضع است و این اسرائیلی‌ها هستند که ماهانه ده‌ها بار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد مرز لبنان و فلسطین اشغالی را نقض می‌کنند.

حریری که در نشستی در اندیشکده «چتم هاوس» لندن صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در مورد ادعای کشف این تونل‌ها، گفت: «برخی رسانه‌ها را دیده‌اید که تیتر زده‌اند که لبنان تونل‌هایی دارد که به اسرائیل رفته و ادعاهایی مطرح شده که حزب‌الله این کار را کرده است. آیا تابحال شنیده‌اید که اسرائیل ماهانه چند بار به حریم هوایی لبنان تجاوز می‌کند؟ آیا تابحال شنیده‌اید که اسرائیل چند بار وارد آب‌های ما شده؟ شنیده‌اید؟»

وی افزود: «فکر می‌کنید منصفانه است؟ فکر می‌کنید منصفانه است که [اسرائیل] در ماه گذشته ۱۵۰ بار به آسمان لبنان تجاوز کرده؟ این منصفانه است که حریم آب‌های بین‌المللی ما ماهی ۱۰، ۲۰ بار نقض شود؟ و همچنان بخش‌هایی از اراضی ما، مزارع شبعا، تحت اشغال است. از دید ما به عنوان دولت لبنان، قطعنامه ۱۷۰۱ باید به طور کامل، طبق متن آن، اجرا شود.»

حریری ادامه داد: «ارتش لبنان به مسئله تونل‌ها خواهد پرداخت. اینکه با جسارت گفته شود که لبنان مسئول این وضعیت است، فکر می‌کنم [پیش از آن] این اسرائیل است که باید پاسخ دهد از زمان تصویب قطعنامه ۱۷۰۱ چند بار حریم لبنان را نقض کرده است. تعداد شکایاتی که ما [از اسرائیل] به سازمان ملل فرستاده‌ایم، آنقدر زیاد است که حسابش از شمار خارج است. اما چه پاسخی به آن‌ها داده شده است؟ هیچ.»

روند تشکیل دولت

او در بخش دیگری از این نشست به روند تشکیل دولت جدید لبنان پرداخت و گفت اطمینان دارد که دولت جدید تا پایان سال ۲۰۱۸ تشکیل می‌شود. وی گفت: «اطمینان دارم که تا پایان سال دولت تشکیل می‌شود. البته می‌دانم که چالش‌های بزرگی پیش روی ماست… معادله در پارلمان تغییر کرده و برخی [سهم] بیشتری می‌خواهند. فقط همین یک مانع باقی مانده و اطمینان دارم که این مانع هم برطرف می‌شود.»

حریری با بیان اینکه لبنان بیش از این نمی‌تواند هزینه تبعات عدم وجود دولت را تاب آورد، گفت معتقد است که باید هرچه سریع‌تر دولت را تشکیل داد. وی گفت تلاش می‌کند تا لبنان را همزمان از سرایت ناآرامی از کشورهای همسایه و همچنین بروز درگیری با رژیم صهیونیستی، که به گفته وی هدف کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است، حفظ کند.

وی حضور یک و نیم میلیون پناهجوی سوری در لبنان را بار عظیمی بر دوش این کشور خواند و گفت امیدوار است که کشورهای خارجی که به کمک به لبنان متعهد شده بودند، به تعهدات خود عمل کنند.

تلاش برای تضعیف حزب‌الله

در ادامه این نشست، حریری در مورد حزب‌الله لبنان و تلاش‌های تل‌آویو برای تضعیف این جنبش، گفت آیا جنگ‌های پیاپی اسرائیل و ترورهایی که این رژیم علیه حزب‌الله انجام داده، باعث تضعیف این سازمان شده است؟ وی افزود: «در سال ۲۰۰۶ اسرائیل می‌گفت حزب‌الله ۱۰۰۰۰ موشک دارد. الان چطور؟ اسرائیلی‌ها می‌گویند، من نمی‌دانم، اسرائیلی‌ها می‌گویند اکنون حزب‌الله ۱۰۰۰۰۰ موشک دارد. خوب پس جنگ سال ۲۰۰۶ چه کرد؟ آیا لبنان را تضعیف کرد؟ آیا حزب‌الله را تضعیف کرد؟»

وی افزود: «اگر می‌خواهید این موضوع را حل کنید، این یک مسئله منطقه‌ای است. من همیشه می‌گویم که این یک مسئله منطقه‌ای است. این یک مسئله ایرانی است. اگر می‌خواهید این مسئله را حل کنید، بیائید سر میز بنشینید، بیائید این جنگ‌ها را متوقف کنید و در مورد نحوه حل این مسائل، صحبت کنید. اگر قرار است راه حلی باشد، باید از طریق اتحادیه عرب به دست آید، اما نتانیاهو خواهان صلح نیست… فکر می‌کنم نتانیاهو یک تکه از لبنان را می‌خواهد، یک تکه از جولان، یک تکه از فلسطین، یک تکه از اردن را می‌خواهد.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در هفته‌های گذشته همزمان با افزایش فشارهای قضایی به او در پرونده فساد مالی، بارها از احتمال اقدام نظامی علیه لبنان صحبت کرده است. او همچنین مدعی شده که تونل‌هایی را کشف کرده که از لبنان به فلسطین اشغالی راه دارند. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به همین بهانه حملات لفظی علیه لبنان را تشدید کرده است.

فارس

درباره : استانی


این امر منجر شد تا دلار با همان نرخ روز گذشته و البته با اندکی نوسانات با نرخ ۱۰ هزار و ۱۹۰ تومان معامله شود.


یک صراف حاضر در خیابان فردوسی گفت: روز گذشته با ریزش قیمت با تعداد زیادی عرضه کننده ارز خانگی مواجه شدیم که این امر کمی در قیمت‌ها نوسان ایجاد می‌کند.


وی افزود:، اما قطعا نرخ پایین‌تر آمده و می‌دانیم بانک مرکزی به دنبال واقعی سازی نرخ در بازار‌ها و ریشه کن کردن سودجویان و دلالان ارزی است.


این صراف در پاسخ به سوالی مبنی اینکه آیا بازدید رئیس کل بانک مرکزی تأثیری بر روند قیمت دلار داشته یا خیر گفت: بله بعد از بازدید آقای همتی بازار شاهد نظم بهتری بود و این بیانگر دقت نظر رئیس بانک مرکزی به نحوه فعالیت این نهادهاست.


بازار ارز مسیر اصلی خود را مجددا پیدا کرده و دلالان برای ورود به صحنه مبادلات تنها از طریق فضای مجازی و کانال‌ها اقدام می‌کنند که این موضوع نیز نیازمند بررسی جدی نها‌های نظارتی است.


/ باشگاه خبرنگاران جوان

درباره : استانی
صفحات سایت