گیلان فورکاگیلان فورکا /پس از مدت ها جنگ لفظی میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و ‘کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی سرانجام آنها درماه گذشته به طور ناگهانی خبر دیدار با یکدیگر را منتشر کردند.


طبق گزارش رسانه های سنگاپوری این دیدار قرار است در مورد برنامه های هسته ای کره شمالی انجام شود و آمریکا درصدد است که پیونگ یانگ این برنامه را در قبال مشوق های اقتصادی کنار گذارد.


قرار است رهبر کره شمالی و رئیس جمهوری آمریکا ۱۲ ژوئن برابر با ۲۲ خرداد ماه با یکدیگر دیدار کنند.


طبق گزارش کاخ سفید این دیدار در جزیره ‘سنتوزا’ سنگاپور انجام می شود و دو طرف در این دیدار در مورد خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره گفت وگو می کنند.


گروههای حفاظت و امنیت رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی از مدتی پیش در این جزیره و هتل۱۱۲ اتاقه ‘کاپلا’ که احتمالا محل برگزاری این دیدار خواهد بود مستقر شده اند.


گفته می شود مقام های سنگاپوری نیز تدابیر شدید امنیتی را در این منطقه اعمال کردند که این روند در زمان حضور ترامپ-کیم نیز تقویت خواهد شد.


براین اساس تمام اتاق های این هتل برای برگزاری این دیدار رزرو شده است.


برخی دیپلمات های حاضر در سنگاپور به منابع خبری غربی اعلام کردند: علاوه براین قرار است نیروهای پلیس ویژه امنیت سنگاپور تحت عنوان ‘ گورخا’ مسئولیت امنیت و حفاظت از خیابان ها، جاده ها و مسیرهای ترددی ، هتل ها و اماکن توریستی را در جریان دیدار دو جانب کیم – ترامپ برعهده داشته باشند.


این گروه سربازانی از نپال هستند که توسط پلیس سنگاپور به خدمت گرفته شدند و حفاظت از مقام های ارشد داخلی و خارجی در این کشور را برعهده دارند.


گورخا’ درهفته گذشته مسئولیت حفاظت از ‘ناندرا مودی’ نخست وزیر هند را برعهده داشت که برای شرکت در گفت وگوهای شانگریلا به سنگاپور سفر کرده بود.


یکی دیگر از اقدامات سنگاپور انتشار نشان ویژه تحت عنوان ‘مدال صلح جهانی’ یک هفته قبل از برگزاری دیداردونالد ترامپ و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی است.


به نوشته استریت تایمز، این مدال ویژه که به عنوان نماد گفت وگوی دو کشور آمریکا وکره شمالی تهیه شده، هزار دلار ارزش دارد و به صورت آنلاین به فروش گذاشته شده است.


براین اساس، کاخ سفید نیز سکه یادبود نشست دو جانبه را ماه گذشته ضرب کرد.


دولت – شهر کوچک سنگاپور در جنوب شرق آسیا با برخورداری از روابط سیاسی با دو طرف رهبران شرق و غرب و اتخاذ سیاست بی طرفی اکنون سعی دارد نقش میانجی گری سوئیس را در جنوب شرق آسیا ایفا کند.


سنگاپور در سال ۲۰۱۵ گفت و گوهای صلح میان چین و تایوان را پس از سال ها خصومت میان دو طرف میزبانی کرد.


علاوه براین جرج دبلیو بوش ‘ در سال ۲۰۱۵ در این کشور نشست های مشترک جداگانه ای با ‘شی جین پینگ’ رئیس جمهوری چین و ‘ما یینگ جی ئو‘ Ma Ying-jeou رئیس جمهوری پیشین تایوان برگزار کرد./ ایرنا

درباره : استانی