گیلان فورکا کمبود بارش و منابع آبی عامل خشکی باغ های گردو 


«حمیدرضا دانش»، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: این استان دارای ۷ هزار هکتار باغ گردوست که یکهزار هکتار از آن به علت خشکسالی و کاهش بارش‌ها خشک شده است.

«طاهر نوربخش»، مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به اینکه تعداد قنات‌های خشک شده استان هم افزایش یافته، اظهار داشت: در حال حاضر در استان ۸۴۰ قنات وجود دارد که بیش از ۳۰۰ قنات آن خشک شده است. تمام قنات‌های چهارمحال و بختیاری با کاهش آبدهی ۴۰ تا ۶۰ درصدی مواجه شده‌اند. البته لایروبی قنات‌ها در این استان مورد توجه قرار گرفته تا خسارت‌های بخش کشاورزی کاهش یابد.

بررسی‌ها از وضعیت قیمت باغ‌ها در این استان نشان می‌دهد که قیمت باغ‌ها نسبت به گذشته کاهش یافته است. کمبود منابع آب برای آبیاری باغ‌ها روی قیمت باغ‌ها تأثیر گذاشته و قیمت‌ها را کاهش داده است. از طرفی فروشنده‌های باغ‌ها هم در استان افزایش یافته درحالی که تعداد خریداران نیز کاهش یافته است. باید با در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای خشک شدن باغ‌ها در استان حمایت‌های لازم در این زمینه نیز انجام شود. خشک شدن باغ‌ها موجب بیکاری باغداران و افزایش نرخ بیکاری در استان می‌شود./ مهر


 


 


Related image


بیش از ۳۰۰ قنات  خشک شده است چهارمحال و بختیاری


Related image

درباره : استانی