گیلان فورکابه گزارش گیلان فورکا، در این دیدار که به مناسبت ایام گرامیداشت هفته فرهنگ پهلوانی ورزش زورخانه ای انجام شد،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی طی سخنانی خطاب به پیشکسوتان این رشته اظهار کرد: شما پهلوانان سرمایه ایران هستید و از اینکه می‌بینم شما در قم با روحیه و شاداب فعالیت می کنید بسیار خرسند هستم.


نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ورزش زورخانه‌ای هنر بسیار خوب و عمیقی است، بیان کرد: ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای جسم، روح و جان را قوی می‌کند.


وی افزود: اشعاری که مرشد جوان قرائت کرد نشان می‌دهد که تا چه اندازه ورزش پهلوانی ما با فرهنگ اسلامی و خصوصیاتی معنوی عجین است.


لاریجانی با بیان اینکه در گذشته عیاران همیشه خصلت پهلوانی در آنها بروز داشت و لازم است که این فرهنگ را حفظ کنیم، ادامه داد: متأسفانه در زندگی مدرن  خیلی از مسائل از آن خصلت بومی خود خارج شده‌اند و باید این میراث ارزشمند را حفظ کرد. شما پیشکسوتان سرمایه هستید زیرا باید این میراث را به نسل‌های دیگر منتقل کنید و این امر وجهه خوبی برای ورزش کشور دارد.


رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این خصوصیت ورزش پهلوانی که همزمان روح را لطیف و جسم را قوی می‌کند در جای دیگری مشاهده نمی‌کنیم.


وی پیشنهاد یکی از ورزشکاران حاضر در جلسه در زمینه توسعه ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای را خوب توصیف کرد و گفت: رادیو و تلویزیون باید برای تبلیغ این ورزش با برنامه ریزی های عمیق به  تهیه برنامه بپردازند و آموزش و پرورش نیز باید زمینه را برای آموزش دانش‌آموزان مهیا کنند.شهرداری‌ها نیز نباید برای تبلیغ ورزش پهلوانی پولی دریافت کنند.


لاریجانی توسعه ورزش پهلوانی در بوستان‌ها را نیز پیشنهاد خوبی دانست و اظهار کرد: ورزش باستانی با توجه به آهنگین بودن برای مردم جذاب است و کودکان، نوجوانان و جوانان را علاقمند می‌کند.


وی با بیان اینکه از محل بودجه  ۰.۲۷ درصد باید برای توسعه ورزش زورخانه‌ای استفاده کرد، گفت: ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای سالم و ارزشمند است زیرا افراد با متدین و با معرفت پرورش می‌دهد.


نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ضمن ارزیابی مثبت از خصلت‌های پهلوانی بیان کرد: باید بیمه مرشدان ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای را بررسی کرده تا موانع این امر مشخص شود و اگر بتوان در کنار یکی از صندوق‌ها بیمه این قشر را در نظر گرفت می‌توان اقدامات مثبتی را انجام داد.


در این دیدار که با حضور صادقی(استاندار قم)، عابدی(مدیرکل اداره ورزش و جوانان استان) و امیر فردی (رییس هیئت پهلوانی و زورخانه ای استان قم) برگزار شد به رییس مجلس شورای اسلامی یک جفت میل زورخانه، یک جلد کتاب تاریخ ورزش پهلوانی و نماد ورزش پهلوانی و زورخانه ای اهدا شد.

درباره : استانی