گیلان فورکاگیلان فورکا / «محمدباقر نوبخت» امروز(دوشنبه) در حاشیه پنجاه و یکمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جمع خبرنگاران افزود: برای اجرایی کردن سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی که ۲۴ بند بود ۵۶ طرح و ۲۰۰ پروژه تعریف کردیم که با اجرا شدن آن می توانیم به اهداف ترسیم شده در آن برسیم.


وی افزود: با توجه به تهدیدهای جدی درخصوص استمرار و گسترش تحریم های آمریکا، برای بی اثر یا کم اثر کردن آنها باید ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تدابیر متناسبی را اتخاذ می کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: براین اساس در جلسه امروز، منابع موجود برای اجرای این پروژه ها و طرح ها و همچنین این مساله که در شرایط تحریم تا چه میزان محدود می شود، بررسی و ارزیابی شد.

وی افزود: اولویت بندی ۲۰۰ پروژه که با محدود شدن منابع آن چگونه پروژه ها به سرانجام برسد تا مردم کمترین زحمت را با تحریم ها متحمل شوند، از دیگر مواردی بود که در این جلسه بررسی شد.

نوبخت، مشکلات آب را از دیگر موارد مطرح شده در این جلسه بیان کرد و گفت: در شرایط کنونی نسبت به پارسال و همچنین نسبت به متوسط عملکرد سال های گذشته با کمبود منابع آب مواجه ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: براین اساس مناطق را به ۲ دسته «با تنش آبی و یا کم آبی» تقسیم کردیم؛ در برخی استان ها مشکل آب وجود ندارد اما برخی دیگر به شدت با این مشکل مواجه اند.

وی با بیان اینکه برای این مشکلات منابع مالی در نظر گرفته ایم، افزود: باید ببینیم با توجه به منابع مالی چه اقداماتی می توانیم در این زمینه انجام دهیم.

نوبخت درباره جلسه آینده سازمان برنامه و بودجه گفت: این سازمان با تک تک دستگاه ها جلسه هایی تشکیل می دهد تا بدانند در استمرار تحریم ها نقطه های آسیب پذیر کجاست و با چه فرصت هایی می توانیم نسبت به رفع آسیب های ناشی از تحریم اقدام کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: در جلسه بعدی ستاد اقتصاد مقاومتی، تک ‌تک دستگاه‌ها درمورد آسیب‌های تحریم‌ها و راهکارشان برای دور زدن موانع را بیان کنند.

 با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و تاکید مکرر وی مبنی بر اینکه برجام یک «توافق بد» است، بدعهدی های این کشور در قبال ایفای تعهداتش در برجام آغاز شد و سرانجام در ۱۸ اردیبهشت امسال خروج کشورش از این معاهده را اعلام کرد تا تحریم های یکجانبه این کشور که در ۲٫۵ سال گذشته تعلیق شده بود، بار دیگر در ۲ بازه زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه اجرا شود.

با این حال اتحادیه اروپا به دنبال آن است تا با سازوکاری برای ادامه فعالیت های اقتصادی و روابط بانکی، ایران در برجام باقی بماند.


/ایرنا

درباره : استانی