گیلان فورکاگیلان فورکا /حامد قربانی افزود: پیش از این پایین بودن ظرفیت پذیرش گمرک افغانستان و ناهمخوانی آن با میزان خروجی کامیون از مرز دوغارون، موجب کندی تردد شده و صف های انبوهی از کامیون ها ایجاد می کرد.


وی افزود: گمرک اسلام قلعه در گذشته از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ فعال بود که با توجه به مشکل ایجاد شده برای تردد کامیون های ترانزیت در سمت مرز دوغارون، ساعات کاری این گمرک افزایش یافته و از ساعت ۶و ۳۰ دقیقه صبح آغاز شده و تا ۱۸ عصر ادامه می یابد.

وی اظهار کرد: با توجه به افزایش صادرات و ترانزیت در مرز دوغارون هم اکنون ورود کامیون های ترانزیتی به سمت این معبر رسمی افزایش یافته که باید گمرک افغانستان به صورت اساسی پیگیر فراهم کردن زیرساخت های لازم در این بخش باشد.

وی اظهار کرد: روزانه بیش از ۴۰۰ دستگاه کامیون ترانزیت از سمت پایانه مرزی، منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و بازارچه مرزی به سمت کشور افغانستان تردد دارند که نبود زیرساخت لازم در گمرک افغانستان، ظرفیت پذیرش کشور همسایه را به حداقل رسانده است.

معاون سیاسی، امنیتی فرماندار تایباد از انجام ملاقات های مرزی در چند روز گذشته با مسئولان گمرک و مقامات کشور افغانستان برای رفع مشکلات موجود و افزایش ساعات کار گمرک آن سوی مرز خبر داد.

قربانی به افزایش صادرات گمرک دوغارون در بهار امسال اشاره و بیان کرد: در این مدت بیش از ۳۶۶ هزار و ۲۶۶ تن انواع کالا به کشور افغانستان صادر شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۶۴ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: همچنین در همین بازه زمانی ارزش کالاهای صادر شده ۳۷۹ میلیون و ۳۸۳ هزار و ۵۴۴ دلار بوده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۵۲ درصد افزایش را نشان می دهد.

گمرک دوغارون با قدمتی ۱۰۰ ساله یکی از پنج گمرک برتر کشور محسوب می شود، سالانه بیش از یک میلیون تن انواع کالا از سمت این کشور به سمت کشور افغانستان صادر می شود.

در حال حاضر بیش از یک سوم کالاهای مورد نیاز این کشور از طریق این معبر به سمت کشور افغانستان صادر می شود.

گمرک دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد.

/ایرنا

درباره : استانی